Jak zostać hakerem? 10 darmowych kroków

Zostań hakerem za darmo! To jest i było od zawsze w Tobie… Na pewno do Twoich uszu z medialnego bełkotu docierają czasami głosy o brawurowych akcjach hackerskich takich grup jak Anonymous. Zastanawiasz się właśnie wtedy jak zostać hakerem, prawda? Coraz więcej dostajemy informacji zwrotnych od Was właśnie z takim pytaniem…

Dzisiaj przybliżymy nasz punkt widzenia na ten temat. Opracowaliśmy specjalnie dla Ciebie 10 subiektywnych kroków w których kierunku musisz iść, jeżeli chcesz zostać specjalistą w swojej dziedzinie. W wielu akapitach znajdziesz również kilka pomocnych odnośników do kursów lub wideo publikacji, przydatnych w nauce nowego zawodu. Punkty poszeregowaliśmy w dosyć lekki i subiektywny sposób od najważniejszych do tych mniej istotnych.

Kim jest haker i co ma wspólnego ze skrzypcami?

Od razu zakładam iż zdajesz sobie sprawę, że nie istnieją żadne magiczne programy hakerskie. Na pewno widziałeś, że wielu filmach sensacyjnych w celu przedostania się niepostrzeżenie się do rządowego systemu informatycznego wystarczy, że bohater wciśnie kilka losowych klawiszy na swojej klawiaturze komputerowej. Już po chwili na swoim ekranie widzi informacje o poprawnym zalogowaniu się do supertajnego systemu rządowego. Bujda na resorach dla małych dzieci…

Prawda jest oczywiście zupełnie inna. Wiele ataków informatycznych wymaga czasu. Można powiedzieć, że jest to wręcz gra logiczna tocząca się pomiędzy systemem operacyjnym a pentesterem. Reguły tej gry są bezwzględne i warunkiem w niej uczestnictwa jest rozległa wiedza i doświadczenie. Dlatego z patrząc z tej perspektywy produkty typu szkoła hakerów, reklamujące się tekstami jak zostać hakerem w 1 lub 2 noce są troszkę zabawne…

jak zostać hakerem - cechy idealnego kandydata na eksperta bezpieczeństwa

 

Warto odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie kim jest haker? Naszym zdaniem to pojęcie w ostatnich latach jest bardzo przejaskrawione przez media i my odchodzimy powoli od słownikowych definicji znaczenia tego wyrazu.

Naszym zdaniem prawdziwy haker to osoba dążąca do bycia ekspertem w bardzo wąskiej specjalizacji. Jest to człowiek kreatywny i bez problemu radzący sobie z wykorzystywaniem wszelakich narzędzi i rozwiązań informatycznych w zupełnie niekonwencjonalny sposób. W gruncie rzeczy prawdziwym hakerem (ewentualnie crackerem) można nazwać nie tylko osoby związane z informatyką.

Jeśli spojrzysz na prawdziwych rzemieślników (np. instrumentów muzycznych) zauważysz, że skrywają oni wiele sekretów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Właśnie dlatego ich wyroby są tak doskonałe. Zostały opracowane przez lata poprzez doświadczenie. Często również się zdarza w takich przypadkach, że sam proces produkcyjny wykonywany jest w sposób unikalny na skalę światową nadając tym samym specyficzny końcowy efekt.

Dlatego właśnie to Tobie życzę, abyś został Stradivariusem naszych czasów w swojej ukochanej dziedzinie. W końcu od stuleci mówi się, że człowiek jest osobą ciekawską. Ze względu na tematykę bloga my dzisiaj oczywiście zajmiemy się aspektem wkraczania nowicjuszu w nurt haktywizmu.

Jak zostać hakerem?

Poniżej zebraliśmy dla Ciebie dziesięć najważniejszych porad, których musisz się trzymać w swoim dążeniu do pozostania mistrzem sztuki hakerskiej. Chcieliśmy zaznaczyć na wstępie, że haker to nie koniecznie przestępca chociaż i takie osoby się zdarzają. Nie bójmy się ich określać mianem cybernetycznych bandytów.

1. Ucz się programowania

Jak na wstępie zaznaczyliśmy sztuka hakerska nie opiera się na wykorzystanie magicznych gotowych programów komputerowych. Przede wszystkim powinieneś zająć się ich pisaniem. Do tego wymagana jest oczywiście szeroko pojęta wiedza na temat informatyki i programowania.

Jeżeli odnajdziesz w pisaniu programów komputerowych i prostych skryptów pasje to być może okażę się, że będzie to Twój zawód dosyć rozchwytywany na rynku pracy i dający zadowolenie na całe życie.

Od czego zacząć przygodę z programowaniem?

Przede wszystkim od wyboru języka i konkretnej specjalizacji a naszym zdaniem jest ich kilka. Warto zapoznać się z poniższymi statystykami dotyczącymi wykorzystania języków programowania w roku 2015.

Najpopularniejsze języki w roku 2013, 2014 i 2015 według stackoverflow
Języki programowania najczęściej wykorzystywane wśród użytkowników Stack Overflow Źródło qz.com

Jak wynika z naszego doświadczenia, nie warto uczyć się języków które rynek powoli wypiera. Przede wszystkim jeżeli będziesz wykorzystywać topowe technologie to łatwiej będzie Ci szukać rozwiązań swoich problemów wśród grona społeczności Internetowej.

Co my proponujemy w odniesieniu do sztuki hakerskiej?

Poniżej zestawiliśmy kilka ogólnikowych dziedzin zainteresowań hakerów. Języki zostały uporządkowane przez Nas w subiektywny sposób według preferowanej kolejności ich nauki.

 • Specjalista od web aplikacji (PHP/SQL/JS/HTML/CSS)
 • Programista użytkowy (Python/C++/Bash/BATCH/SQL/Java/C#/Delphi)
 • Niskopoziomowy szukacz luk i projektant malware (C/C++/Assembler)
 • Podstawowy klasyk (C++/PHP/Python)

Pamiętaj tylko, aby na tym nie zaprzestawać. Będzie łatwiej Ci czytać cudzy kod źródłowy, jeśli będziesz znał chociaż w podstawowym stopniu składnie danego, wcześniej zupełnie egzotycznego dla Ciebie języka programowania. Jeżeli już w wystarczającym stopniu opanujesz podstawy języka to zainteresuj się zagadnieniami bibliotek zewnętrznych i frameworków. Warto również zwrócić wtedy swój wzrok na publikacje dotyczące programowania sieciowegoWinAPI.

Polecam Tobie przy okazji świetny podcast, który znalazłem w poszukiwaniu materiałów dla Ciebie znajdujący się w serwisie YouTube. Dotyczy on właśnie tematu wkroczenia w świat programowania komputerów.

2. Zapoznaj się z innymi systemami operacyjnymi

W pewnym momencie Twojej edukacji możesz poczuć pewną niemoc. O ile sam język programowania w połączeniu z bibliotekami standardowymi dostarcza Tobie wiele możliwości, to w końcu nadejdzie ten moment w którym stwierdzisz, że i tak nic konkretnego nie potrafisz napisać.

Jeśli chcesz pisać użyteczne skrypty i programy poznawaj nie tylko elementy języka, ale i samego systemu operacyjnego Microsoft Windows. Dodatkowo wartym poznania jest system Linux. Posiada on olbrzymią ilość darmowych aplikacji sieciowych, które również możesz wywoływać za pomocą odpowiednich funkcji w swoich aplikacjach.

Większość z programów w systemie Linux jak i on sam posiada otwarty kod źródłowy. Takie programy często są określane mianem aplikacji Open Soruce. Oznacza to, że bez problemu możesz zajrzeć do ich kodu źródłowego a nawet go zmodyfikować i sprzedawać.

Linux Mint, Ubuntu, Debian GNU/LINUX, OpenSuse, Fedora, CentOS to typowe systemy które z powodzeniem można używać w alternatywie do Microsoft Windows
Kilka dystrybucji systemu Linux do codziennego użytku proponowanych przez witrynę jakilinux.org. Z powodzeniem możesz je wypróbować w codziennych zastosowaniach i nauce samego systemu operacyjnego i programowania.

Bardziej modularna budowa Linuksa pozwala oczywiście na praktycznie dowolną konfiguracje pod swoje wymagania i preferencje. Jeśli chodzi o konkretne systemy służące do testów penetracyjnych to już kiedyś ten temat omówiliśmy w publikacji 47 systemów operacyjnych Linux dla hakerów. Zaletą takiego gotowca dla audytora jest wstępne przygotowanie już narzędzi do pracy za nami. Oczywiście wszystkie potrzebne aplikacje do testów bezpieczeństwa możesz doinstalować sam w każdym z powyższych systemów operacyjnych.

Wydaje mi się, że lepszą nauką na początek dla Ciebie będzie skorzystanie z takich dystrybucji jak Ubuntu lub Debian i doinstalowanie potrzebnych aplikacji ręcznie. Na pewno nauczysz się wtedy więcej na temat konfiguracji i użytkowania Linuksa, niż korzystając z gotowej dystrybucji takiej jak Kali Linux.

3. Studiuj dokumentacje

Praktycznie każdy program uruchamiany w czarnej konsoli posiada dołączony podręcznik lub dokumentacje techniczną dostępną online. Również sam język programowania jak i zewnętrzne biblioteki rozszerzające jego możliwości udostępniają dokumentacje techniczną objaśniającą jego działanie.


Bardzo często w samej dokumentacji znajdziesz przykłady działania aplikacji lub fragmenty gotowego kodu źródłowego do wykorzystania w Twoich przyszłych hobbistycznych projektach. Dzięki studiowaniu tego typu dokumentów na pewno zyskasz cenną wiedzę. Bardziej zaawansowanym użytkownikom, tego typu pomoc może zastąpić nawet papierowe książki.

4. Czytaj eksperckie blogi IT

Prawdziwy haker musi być na bieżąco z nowymi technologami i trendami występującymi w sieci Internet. Dlatego warto poświęcać trochę czasu w swoim krótkim tygodniu na wertowaniu Internetu w poszukiwaniu technologicznych newsów, dotyczących cyberprzestępczości lub samych nowinek technologicznych. Być może to właśnie one zainspirują Ciebie do wcielenia w życie nowych kreatywnych pomysłów. Rób to oczywiście regularnie. Kilka adresów www, które naszym zdaniem są warte uwagi zamieszczamy poniżej:

 • niebezpiecznik.pl,
 • aufanatrzeciastrona.pl,
 • securityweek.com.

Nie zapominaj również o mniejszych autorskich hobbistycznych blogach. Odnajdziesz na nich wiele ciekawych poradników i rozwiązań technicznych. Najczęściej prowadzą to pasjonaci i wielką zaletą dla Twojej informatycznej kreatywności, będzie szeroki wachlarz tematyki poruszanej na ich stronach internetowych.

Pamiętaj też o sieciach społecznościowych. Szczególnie na Twitterze bardzo szybko znajdziesz wiele ciekawych hot newsów po samych #hashtagach prosto od grup zajmujących się bezpieczeństwem IT. Przykładem mogą być oficjalne konta firm programów antywirusowych takich jak Kaspersky Lab lub Norton.

Bądź na bieżąco z newsami za pomocą czytników RSS

Polecam również zapoznać się z możliwościami czytników RSS. Żeby nie wymyślać koła na nowo (o czym wkrótce się dowiesz) zacytujemy fragment kogoś mądrzejszego na ten temat:

RSS – umowna rodzina języków znacznikowych do przesyłania nagłówków wiadomości i nowości na wybranych przez użytkownika RSS stronach. Wystarczy dodać daną stronę (musi ona obsługiwać system RSS) do czytnika RSS. Wszystkie w większym lub mniejszym zakresie bazują na XML-u. Aby skorzystać z kanału RSS, potrzebny jest odpowiedni program, tzw. czytnik kanałów. Często czytniki RSS-ów są zamieszczane w programach pocztowych.

Źródło: Wikipedia.org

Przekładając to na ludzki język, wykorzystanie RSS umożliwia subskrybowanie pewnych witryn w Internecie. W ten sposób zaraz po publikacji nowego wpisu przez autora jesteś na bieżąco, ponieważ Twój czytnik poinformuje Cię o nowościach na Twoich ulubionych subskrybowanych witrynach. Niektóre przeglądarki internetowe takie jak Mozilla Firefox udostępnią wbudowany czytnik RSS. Istnieją również czytniki dedykowane urządzeniom mobilnym z systemem Windows Phone, SymbianAndroid lub iOS.

Jeśli chciałbyś subskrybować Nasz kanał RSS wystarczy, że wciśniesz poniższy przycisk. Uzyskasz wtedy adres naszego kanału powiadomień RSS:

 

Subskrybuj kanał RSS haker.edu.pl, aby trzymać rękę na pulsie świata Security IT

 

5. Czytaj książki, darmowe poradniki i oglądaj wideo

W literaturze technicznej pojawia się coraz więcej publikacji na temat hackingu w naszym rodzimym języku. Wiele książek z zakresu security IT możesz znaleźć w zbiorze wydawnictwa Helion i PWN:

Nie zależnie czy chcesz stać po tej dobrej czy też złej stronie społeczności hakerów, to nie ograniczaj się tylko do nauki audytowania systemów informatycznych i samego programowania. Jeżeli posiadasz już jakąś wiedzę warto doskonalić swoje umiejętności. Przykładowo jedną aplikacje można napisać na miliony sposobów, dlatego trzeba wiedzieć jak to robić dobrze. Warto tutaj zainteresować się tematem wzorców projektowych, scrum i wielu innych zawiłych (tylko na pierwszy rzut oka) zagadnień.

Bezpieczny system w praktyce to idealna książka dla początkujących hackerów i IT szkół uczących o bezpieczeństwie
Naszym zdaniem jedną z fajniejszych książek dla początkujących dotyczących sztuki hakerskiej jest Bezpieczny system w praktyce autorki Georgia Weidman

Naszym subiektywnym zdaniem pierwsze książki, które powinieneś przeczytać to te na temat programowania, systemu operacyjnego Linux a następnie dopiero przejść do publikacji bardziej specjalistycznych dotyczących hackingu. Nie przechodź obojętnie również obok zagadnień bazodanowych, bo to jak się okazuje zawsze się przydaje. Ucz się SQL, a to zaowocuje.

Pamiętaj, że do większości książek możesz znaleźć w Internecie spis treści i opis. Warto przed zakupem przestudiować w ten sposób materie poruszane w książce. Sprawdzisz wtedy, czy będą one odpowiadać Twoim oczekiwaniom.

Poniżej przedstawiam tylko kilka książek, które mieliśmy w ręku i jak najbardziej możemy polecić.

Książki do programowania i nauki hackingu dla początkujących

 • PHP i MySQL. Tworzenie stron WWW. Vademecum profesjonalisty (Luke Welling, Laura Thomson)
 • Python od podstaw (Zespół autorów, ISBN 83-246-0528-2, 8324605282)
 • Bezpieczny system w praktyce. Wyższa szkoła hackingu i testy penetracyjne (Georgia Weidman)
 • SQL. Rusz głową! (Lynn Beighley)

Książki dla tych trochę bardziej zaawansowanych

 • Język C++. Szkoła programowania (Stephen Prata)
 • Metasploit. Przewodnik po testach penetracyjnych (David Kennedy, Jim O’Gorman, Devon Kearns, Mati Aharoni
 • Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty (Robert C. Martin)
 • Hacking. Sztuka penetracji. Wydanie II (Jon Erickson)
 • Jak pisać wirusy (Andrzej Dudek, już troszkę stara ale nadal wartościowa  merytorycznie dla przyszłych twórców malware)

Kilka legalnych darmowych publikacji

Skłamałbym jeśli stwierdziłbym, że wiedzy dzisiaj nie można uzyskać w Internecie zupełnie za darmo. Jak najbardziej jest to twierdzenie fałszywe. W sieci istnieje olbrzymia ilość bezpłatnych szybkich wprowadzeń do danego tematu i darmowych kursów. Poniżej zebrałem tylko kilka z nich:

Pamiętaj, że wiele materiałów za darmo uzyskasz również na witrynach akademickich. Czasami są to całe darmowe kursy poświęcone całemu zagadnieniu.

Tekst to nie wszystko – szukaj treści audio wizualnych

Warto szukać informacji dosłownie wszędzie. Rób to również w serwisach video typu YouTube. Na naszym kanale YouTube znajdziesz również od Nas kilkanaście darmowych materiałów filmowych. Poniżej ponadto udostępniamy znaleziony przez Nas, dosyć fajny wideo kurs programowania od podstaw w języku C++.

Na kanale użytkownik Mirosław Zelent posiada również playlistę z bardziej zaawansowaną wersją kursu z programowania obiektowego w języku C++. Oba materiały są godną uwagi.

Dużo też fajnych wideo kursów premium z lektorem znajdziesz na eduweb.pl. Oczywiście książki techniczne to nie wszystko. Jeśli chcesz być kreatywny to chłoń wiedzę z każdego możliwego źródła, nie koniecznie związanego z Twoim umiłowaniem do danej dziedziny. Książki filozoficzne i fabularne? Czemu nie! I tam znajdziesz multum pomysłów na ulepszanie swojej osoby i kreatywności. Biografie takich ludzi jak Steve Jobs albo Benjamin Franklin również potrafią kształcić.

6. Zdobądź edukacje

Wszyscy chcą posiadać wiedzę, ale nikt nie jest chętny, aby za nią zapłacić.
– Juwenalis

Oczywiście można być samoukiem, ale warto zastanowić się nad swoją przyszłością. Jeżeli temat bezpieczeństwa bardzo Ciebie kręci to czemu nie robić tego profesjonalnie i zawodowo? Jeśli jesteś jeszcze młody i nie wybrałeś swojej ścieżki rozwoju warto się nad nią już teraz zastanowić. W końcu połączenie hobby, nauki i pracy w jedno to bardzo przyjemna rzecz. Jeżeli do tego generuje to pokaźny zastrzyk zielonych dolarów to i Ty jesteś już zupełnie na tak, prawda?

Zapamiętaj jeśli chcesz być dobry w swoim fachu musisz być wszechstronny i kreatywny. Dlatego warto obrać ścieżkę, która tylko pozornie uczy rzeczy nie potrzebnych. Często się słyszy, że w Polsce na studia iść nie warto. Nie uczą rzeczy przydatnych, tylko tworzą akademicką papkę z mózgu. Na jakiej podstawie osoba, która nie spotkał się z tematem wysnuwa wniosek, że jej się to w życiu nigdy nie przyda. Na studiach nie tylko zdobywasz wiedzę ale i charakter, kreatywność i samozaparcie.

Inżynierowie statystyki pracy i zapotrzebowania pracodawców w nowych
W ostatnich latach widać znaczący trend wzrostu zapotrzebowania na nowych inżynierów Źródło: PrimeSoft Polska

Jak widać na powyższym wykresie, każda branża potrzebuje coraz więcej technicznych specjalistów z powodu wzrostu automatyzacji procesów na całym świecie. Rynek pracy również coraz więcej potrzebuje ludzi zajmujący się zawodowo bezpieczeństwem informatycznym. Cyberataki na firmy będą coraz powszechniejsze. Więc dlaczego miałbyś na tym nie zarobić?

Po prostu zostań profesjonalnym informatykiem od bezpieczeństwa sieciowego. Pamiętaj, że wzrost konkurencji na rynku pracy będzie wymuszał w przyszłości konieczność posiadania odpowiedniego potwierdzenia solidności swojej osoby, poprzez dyplom uczelni lub przebyte odpowiednie certyfikowane kursy.

Podsumowując ten podpunkt w praktyce. Jeśli interesuje Cię informatyka idź do liceum o profilu fizycznym lub matematycznym. Alternatywnie wybierz technikum informatyczne. Następnie zwróć swój wzrok na uczelnie techniczne, na których uzyskasz tytuł inżyniera i magistra. Zwróć uwagę również na specjalizacje i siatkę studiów dostępną publicznie w Internecie. Wiele uczelni posiada specjalizacje dotyczące właśnie bezpieczeństwa informatycznego. Pamiętaj! Zawsze kieruj się swoimi zainteresowaniami, a nie chwilową fascynacją tematem.

7. Nie wymyślaj koła na nowo, Stack Overflow już je ma

Bardzo popularnym błędem w każdej dziedzinie życia, jest próba rozwiązywania problemu na nowo. Być może dla młodego nie wykształconego jeszcze umysłu myślenie i wnioskowanie jest wartościowym mechanizmem, jednak dla Ciebie raczej już nie.

Zawsze rozpocznij rozwiązywanie problemu od poszukiwania informacji we wszystkich dostępnych w danej chwili dla Ciebie źródłach. Być może ktoś już ten problem rozwiązał i nie będziesz musiał tracić godzin a być może nawet dni lub miesięcy na wynajdowania koła na nowo. Używanie CTRL+C i CTRL+V nie jest wcale haniebne w środowisku hakerów. Wręcz przeciwnie. Pamiętaj jednak, że nie mam na myśli oczywiście bezmyślnego kopiowania autorskich publikacji lub prac domowych… Wiele rozwiązanych już problemów znajdziesz  w serwisie github.com lub na kultowym już forum stackoverflow.com.

 

Wszystkie problemy i nadzieje rozwiążesz na stack overflow dla programistów

Takie podchodzenie do problemu jest bardzo istotne szczególnie dla programistów. Przykładowo istnieje duża szansa, że jeżeli szukasz sposobu na wysyłanie wiadomości e-mail w języku C++ to już  ktoś kiedyś to zrobił za Ciebie i udostępnił publicznie. Wykorzystaj jego udostępniony kod źródłowy. Jeśli coś Ci w nim nie pasuje lub kod posiada pewne błędy to poinformuj o tym autora. Jeśli natomiast licencja kodu źródłowego na to pozwala, a potrzebujesz nieco innej funkcjonalności to go po prostu zmodyfikuj i udostępnij. Zaoszczędzisz tym mnóstwo czasu sobie i innym.

Dobrą nauką również jest zamiast implementowania rozwiązania od zera to czytania gotowych kodów źródłowych. Być może ktoś to zrobił lepiej od Ciebie, a Ty wyciągniesz z tego wnioski na przyszłość.

8. Udzielaj się w środowisku i uwalniaj źródła

Dawno, dawno temu w zamierzchłych czasach popularne były kanały IRC… 😉 było to oczywiście swoistego rodzaju czaty internetowe. Na wielu kanałach rodziły się Internetowe miłości, dramaty i całe inteligentne społeczności dzielące się wiedzą. Dzisiaj tego typu komunikacja powoli odchodzi do lamusa. Jeśli chcesz być użyteczny dla innych, tak jak inni są dla Ciebie publikując darmową wiedzę to nie zostawaj duchem.

Warto dążyć do pozytywnej rozpoznawalności w sieci. Wybierz sobie swój pseudonim z którym będziesz się utożsamiał i regularnie pod jego przykrywką udzielaj się w sieci. Zarejestruj się na popularnych forach dotyczących informatyki, bezpieczeństwa i programowania. Prowadź dyskusje i nie bój się pytać innych jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania w Internecie.

Darmowe świetne aplikacje na licencji open soruce
W Internecie dostępnych jest bardzo wiele aplikacji z otwartymi źródłami do których rozwoju przyczynili się również hakerzy popularyzując tą ideologię.

Jeżeli czytając cudze blogi i publikacje uważasz je za godne uwagi to zostaw wartościowy komentarz. Jest to niematerialna zapłata dla autora za poświęcony przez niego czas dla Ciebie. Również jeśli się nie zgadzasz z jakimś autorem to wypowiedz się argumentując swój komentarz w racjonalny sposób. Taka forma śledzenia i komentowania również przez ekspertów innych blogów, jest bardzo budująca i owocna dla obu stron. Merytoryczna dyskusja nigdy nie będzie traktowana jako spam.

W nawiązaniu do poprzedniego podpunktu pamiętaj, jeżeli Ty coś zaimplementowałeś (nawet małego) to udostępnij to innym. Tak właśnie działa budowanie oszczędnego kapitału społeczności internetowej. Ktoś oszczędza czas rozwiązując Twój hackerski problem, a Ty oszczędzasz czas kogoś zupełnie innego i tak właśnie koło wzajemnej adoracji się zamyka. Wymiana wiedzy jest najważniejsza.

9. Prowadź bloga lub stwórz usługę

Powinieneś jak najszybciej stworzyć swoją stronę domową. Co na niej publikować? To już zależy już od Ciebie. Wybierz temat, który Cię najbardziej interesuje. Jeśli nie masz jeszcze za wiele do napisania, możesz stworzyć cykl wpisów w których czytelnicy uczą się danego zagadnienia razem z Tobą. Alternatywą może być otworzenie kanału w serwisie YouTube z wideo poradnikami. 

Najważniejsza jest kreatywność i pomysł na prowadzenie swojej sztampowej strony WWW pod swoim pseudonimem. Pomysł oczywiście należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Dzisiaj możesz to zrobić już zupełnie za darmo wykorzystując np. darmowego bloggera od Google.

Blogger to dobry start dla nowicjuszy i początkujących blogerów.
Zupełnie darmowy system do blogowania blogger.com od Google.

Oczywiście jeżeli jesteś bardziej kreatywny, a Twój umysł wypełniają niezliczone pomysły na strony internetowe i ciekawe usługi sieciowe to zabieraj się do implementacji. Być może wyrośnie z Ciebie następca Steve Jobsa :-). Jeśli interesują Ciebie inne możliwości założenia swojej sieciowej wizytówki, to przeczytaj obowiązkowo nasz wpis jak założyć stronę intranetową za darmo.

10. Nie ograniczaj umysłu

Nie specjalizuj się w życiu tylko w jednej bardzo wąskiej dziedzinie. Hakerzy posiadają bardzo szerokie horyzonty. Dla przykładu jeszcze ani razu nie wspomniałem dzisiaj o hardware hackingu. Jeśli lubisz majsterkować i czujesz pociąg do elektroniki to wykorzystaj to w praktyce.

W sieci istnieje wiele osób i społeczności, którzy zajmują się nie tylko łamaniem zabezpieczeń logicznych, ale i tworzeniem bardzo fajnych amatorskich projektów elektronicznych. Wystarczy poszukać i spojrzeć na cuda jakie ludzie wyprawiają z platformą Raspberry Pi lub Arduino. Myślisz, że atak brute-force jest nie wydajny i nudny? Spójrz na poniższe wideo…

Twórz społeczność wymieniając się spostrzeżeniami będąc po prostu jej członkiem. Na pewno poznasz wtedy wiele ciekawych osób i nie będą to nic nie robiący gimnazjaliści z Anonymous Polska. Nie ograniczaj się tylko do naszych przykładów, każdy haker powinien być wszechstronny w każdej dziedzinie interesującej go nauki.

Podsumowanie – chce zostać hakerem w 1 lub 2 noce

Postanowiliśmy w dosyć ironiczny sposób zakończyć ten obszerny poradnik dotyczący hakerstwa i jego nauki. Podsumowując zacznij już dzisiaj od programowania prostych aplikacji, aby następnie wykorzystać potencjał drzemiący w bibliotek zewnętrznych i frameworkach. Poznawaj systemy operacyjne, których używasz od podszewki i na tym nie poprzestawaj. Studiując dokumentacje techniczną i blogi specjalistyczne wyciągaj wnioski. Nie bój się zadawać pytań takich jak dlaczego? i unikaj zastanawiania się nad problemami już rozwiązanymi. Niech Cię też nie boli konstruktywna krytyka. Jak mawiał Benjamin Franklin:

Szkoła doświadczenia kosztuje, ale żadna inna nie potrafi lepiej wykształcić człowieka.

Bądź jak Franklin wizjoner chwytający się wszelakich zajęć i nie bojący się ich podjąć. Zawsze poszukuj legalnych i darmowych źródeł do nauki z wszelakich dziedzin pokrewnych, które właśnie Ciebie interesują. Należy szanować własność intelektualna i wkład innych włożony w pracę. Jeśli wiążesz przyszłość z informatyką to podążaj zawodowo w kierunku typowo inżynierskim. Teraz pojawiają się jak grzyby po deszczu szkoły IT, więc ze znalezieniem miejsca dla siebie nie będzie problemu. Bądź aktywny w sieci pod jednym pseudonimem i nie trolluj innych użytkowników. Udostępniaj czytelnikom swoją wiedzę prowadząc swoją własną stronę domową. Możesz na niej również zbierać odnośniki do ciekawych materiałów do których powrócić będziesz chciał być może w przyszłości… i przede wszystkim nie poprzestawaj nawet jak brakuje Ci sił. Jeśli udało Ci się już przeczytać dziesięć naszych porad mówiących o tym jak zostać hakerem, to jestem pewien zainteresuje Cię nasz darmowy kurs  hakerstwa składający się z 6 lekcji wraz z instrukcją wideo i komentarzem:

Lekcja 1: Przygotowanie środowiska hakerskiego

Na świecie istnieje jeszcze olbrzymia ilość zagadek do rozwiązania. Zostań hakerem wiedzy, nie trać czasu. No i oczywiście śledź Nas na facebooku @HakerEduPL, będąc tym samym na bieżąco z naszymi wpisami i filmami. Może zostaw po sobie też komentarz lub pytanie? Powodzenia! 😉

50 thoughts to “Jak zostać hakerem? 10 darmowych kroków”

 1. Super poradnik! Ja od zawsze marzyłem aby zostać hakerem. Niedawno właśnie rozpocząłem nauke C++ z kursów w Internecie. O tej książce do C++ nie wiedziałem. Tak trzymać.

 2. Bardzo dobrze zrobiony wpis dziś się biorę za naukę Pythona dzięki za ten darmowy kurs co poleciliście bardzo mi pomoże 🙂

 3. Bardzo przystępny poradnik napisany „ludzkim” językiem. Uważam, że pomoże wielu osobom takim jak ja odnaleźć ścieżkę prowadzącą do zostania hackerem w pozytywnym tego słowa znaczeniu 🙂

 4. Dziękuję za podanie wszystkiego na „talerzu” to bardzo ułatwia pozyskiwanie dalszej wiedzy wielu osobom 🙂 bo dzięki temu wiem czego i gdzie szukać 😉 Pozdrawiam serdecznie

 5. Bardzo konkretny poradnik! Dla zwykłego człowieka 😉 żeby zostać hackerem trzeba dużo dużo dużo własnej pracy. To co na studiach czy nabyte później musi być ciągle uzupełniane. Ja zaledwie w 3 językach programowania w miarę biegle sobie radzę, ale wciąż się doskonalę. Z kursów eduweb.pl korzystałem c#, html, bardzo praktyczne przedstawienie materiału, ale prawdziwą wprawę łapie się jak już tworzy się własne projekty. Jeszcze z 5 lat temu się tego nie spodziwałem ale teraz coraz więcej osób idzie w stronę programowania. Pozdrawiam.

 6. zadanie facetem fstawil mi ogloszenie z moim tel. – z dopiskiem za darmo – gnebia mnie tel a z olx juz czekam caly dzien ……pomocy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [LINK DO OLX]

  1. Nie rozumiem pytania, masz opcje „zgłoś naruszenie” na olx w prawym rogu aukcji. Napisz, że ktoś używa Twojego numeru telefonu i ludzie dzwonią.

 7. Haha dlaczego sam sobie piszesz komentarze? Zobaczcie na daty xdd

  „Wpis jak zawsze na poziomie ;)”

  „Super poradnik! Ja od zawsze marzyłem aby zostać hakerem. Niedawno właśnie rozpocząłem nauke C++ z kursów w Internecie. O tej książce do C++ nie wiedziałem. Tak trzymać.”

  1. Gwarantuje Ci, że ani jeden z 2432 komentarzy nie został napisany przez nas. Ich jest tak dużo np: w wpisie o emalu lub facebooku (ponad 300), że została w niektórych wpisach już 2 lata temu wyłączona możliwość komentowania. Jeśli data komentarzy Ci się podoba, to takie komentarze wynikają z daty publikacji w mediach społecznościowych i każdy kto choć troszkę dziubnął temat marketingu internetowego o tym wie.

   Chciałbym Ciebie jednak zapytać, po co mielibyśmy pisać komentarze skoro ani żadnych usług, ani i produktów nie oferujemy i nigdy nie oferowaliśmy od 2013 roku i nie będziemy nigdy oferować?

 8. Fajny poradnik, cieszę się, że śrosowisko informatyczne tak łatwo dzieli się bezinteresownie wiedzą. Wiedzcie, że np. wśród grafików 3D trudniej jest o bezinteresowną pomoc, wiem co mówię 🙂 Ja uczę się C++ i Pythona, i z tej książki G. Weidman. Chciałbym uczyć się też coś z PHP, HTML itp., ale uczenie się tego to jest dla mnie męka 🙂 , zdecydowanie wolę zwykłe programowanie. Poradnik (jak zwykle na tej stronie) świetny 🙂

 9. Czy uważasz, że c++ można nadal uczyć się z książki „od zera do gier kodera”? Pytam bo jest ona trochę stara.

  1. Jest multum nowych książek na Helionie o C++ nawet w obecnym standardzie. Np: najnowsze wydanie kultowej „szkoły programowania”. Żaden darmowy kurs programowania nie jest w 100% aktualny. No chyba że się myle i coś znasz? Moim zdaniem warto, ja tak dawno w C++ nie programowałem a ostatnio pisałem coś większego w nim i bez problemów większych mi poszło. Oczywiście najlepsze są studia bo jesteś przymuszony do regularnej pracy lub płatne kursy stacjonarne, ale nie każdego stać na kurs programowania które kosztują około 8-13tys złotych zależnie od języka.

 10. Czy polecasz Symfonie C++ oraz Pasję C++. C++ to chyba ważny język programowanie oprócz Javy , C# i PHP, dlatego pytam czy to dobre książki do nauki. Kiedyś zaczynałem z kursem od zera do gier kodera c++ ale on nie trzyma się już standardów.

  1. Standardy w C++ nie są takie ważne ponieważ posiada wysoką wsteczną kompatybilność. Bardziej bym się martwił jakbyś uczył się jakiegoś frameworka typu Symfony. Często na uczelniach wykorzystuje się dwie pozycje:
   Thinking in C++ Bruce Eckel i Język C++. Szkoła programowania. Stephen Prata.

 11. Jak myślisz? Jeśli interesuje mnie inżynieria społeczna, hacking, polityka – mówiąc ogólnie wiedza o społeczeństwie – Mam szansę zostać hackerem?

  1. Tak, jednak wymaga to wielu lat pracy. Zazwyczaj trzeba być ponad przeciętnym użytkownikiem komputera, żeby myśleć o dalszej specjalizacji tego typu. 🙂

 12. Bardzo dobry poradnik, chciałem zacząć iść w tym kierunku, ale nie wiedziałem jak się za to zabrać, ale dzięki wam już wiem, dziękuje wszystkim, którzy zajmowali się pisaniem tego poradnika 🙂

 13. Pamietam że czytałem już go jakiś czas temu, wtedy jeszcze tak o myślałem ale fajnie by zostać takim „hakerem”. Może i jestem 16-latkiem ale jakbym poświęcił na to dużo czasu to mógłbym na prawdę zarabiać dobre pieniądze i nie tylko.
  Z góry dziękuję za poradnik teraz tylko muszę zaopatrzyć sie w laptopa/komputer i można działać.
  🙂

 14. Podejrzewam , że mam Oprogramowanie keylogger lub spyWare na kompie co mam zrobić? A co do bloga to żmudny lecz przydatny nic nie jest za darmo.

 15. … spoko poradnik jd jd jd jd dużo się nauczyłem już od 2 miesięcy okradam bazy danych NASA siema eniu

 16. Zawsze marzyłem o zostaniu programistą. Zaintrygiwala mnie wypowiedź Topara tego nastolatka co nauczył się programować i właśnie tak się tu pojawiłem.

 17. Wszedłem tu przypadkowo, to co przeczytałem w pywnym wymiaże zainteresowało mnie, myslę iż jestem już za stary na programowanie chociaż zdrugiej strony czemu nie sprubować. Zobaczamy co przyniesie czas na pewno z kożystam z innych filmów na yutube itp. pozdrawiam.

 18. Też dziś przypadkowo tu trafiłem i zawsze mnie fascynowała informatyka 🙂 zawsze chciałem się nauczyć różnych sztuczek związanych z tym tematem lecz pisanie programów było dla mnie czarną magią po tym poradniku stwierdziłem ze jeżeli nie spróbuje nigdy się nie dowiem czy dam rade …. Dziękuje autorowi tego poradnika 🙂 czy jest możliwy jakiś kontakt w razie zaczerpnięcia pomocy czy po prostu jestem zdany na siebie ? Pozdrawiam

 19. Meh piszecie by wybrać liceum profil mat/fiz lub technikum, a czy jeśli jestem już w drugiej klasie liceum na profilu zupełnie innym (z obawy o swoje zdrowie bo jedyne technikum w okolicy to patola), zaś matematyki się bałem bo w szkole zawsze mi ją obrzydzali to czy jest sens teraz się pchać teraz w informatykę i tego typu rzeczy?

  1. Zastanawia mnie kilka rzeczy. Na pewno nie ma nic za darmo. Obecnie mam 23 lata i od 2 lat straciłem chęci do programowania. Przyznam że chciałbym trafić na środowisko specjalizujące się w mentoringu programistycznym, bo ani na studiach (po roku mnie wywalili z Informatyki, wcześniej na innej uczelni po pół roku z Automatyki i Robotyki), zakończyłem też oblanym praktycznym egzaminem zawodowym z części dot. Programowania. Już nie mówiąc o licznych bezowocnych próbach szukania ratunku u starszego studenta Informatyki, którego podejście nie przyniosło efektów właściwej współpracy. A bardzo mi zależało na przelewaniu własnych pomysłów (najczęściej gier (silniki) , albo niskopoziomowego, wręcz assemblerowego poruszania po debugerach). Podstawowymi błędami u mnie były mozolne walki z kompilatorem, programami sprawdzającymi mój kod, brak sensownego wsparcia i konkretnych porad, najczęściej z wprowadzaniem i wyprowadzaniem w językach js / php w policealce i wchodzącego pythona na studiach. Najczęściej miałem styczność z c++, sql w miarę dobrze mi szedł. Pomijam html i css, zwłaszcza jeżeli chodzi o podczepianie skryptów w js i php. Korzystam z excela, ale to chyba nie jest specjalne osiągnięcie mordować się z przenieieniem tablic Karnaugha i tabel prawdy, czy adaptowaniem wizualnych wersji po wpisaniu cyfry przyporządkowanej do koloru i typów zmiennych, czy „rysowania” projektów techniczno-artystycznych w Excelu. Znam np. niebezpiecznika, kolega pokazał mi ten anglojęzyczny poradnik do kodowania w c++/pythonie i innych językach, o Zelencie słyszałem, githuba znam. Na studiach i pod koniec policealki jednak bardzo dobitnie podkreślono mi braki, bez wskazania rozwiązania i teraz nie wiem nawet czy znowu noga mi się nie powinie i czy bym znalazł coś w swoim miejscu zamieszkania. Większość jest raczej w centralnej Polsce i na Zachodzie kraju, a mi przydałby się mentoring i trochę senaownego wsparcia, bo nawet w projektowaniu 3d opartym na gotowych elementach odczuwam swój „niższy” poziom i raczej nie jest to dla mnie budujące.

 20. Innymi słowy boję się łączyć swoje inwencje twórcze, gdy wymagają ode mnie programowania mikrokontrolerów. A pomysłów miałem sporo, no ale jak nie czuję się pewnie to szukam rozwiązań najczęściej mechanicznych, ale i tu nie trudno o problemy z działaniem, czy wytrzymałością materiałów.

 21. Ja zawsze marzyłam żeby zostać hackerką ale ten poradnik jest słaby nie chce go czytać 😑🙄

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *