Jak zmienić adres MAC komputera | Microsoft Windows

Jeśli zastanawiasz się jak zmienić adres mac karty sieciowej to dobrze trafiłeś. W dzisiejszej krótkiej poradzie pokażemy, jak zmienić lub sprawdzić fizyczny adres naszej sieciówki w systemie Windows 7,  2000, XP, 2003, VISTA, 2008, Windows 8. Do czego zmiana fizycznego adresu karty sieciowej może się przydać? Zdarza się, że w sieciach bezprzewodowych lub kablowych, mimo poprawnego klucza dostępowego do sieci, internet nie i działa. Najczęściej przyczyną (jeśli konfiguracja sieci jest poprawna) jest  filtrowanie adresów mac przez właściciela/administratora routera, bądź sieci komputerowej. Na szczęście rozwiązanie jest dosyć proste, a zmiana tego adresu wymaga dosłownie kilku kliknięć w panelu sterowania naszego systemu operacyjnego.

Co to jest adres mac?

Najprostszymi słowami mówiąc, jest to unikatowy w skali światowej identyfikator karty sieciowej. Każda osoba bądź urządzenie podłączone do internetu posiada taki unikatowy sprzętowy adres. Początek adresu fizycznego mac wskazuje również jednoznacznie na producenta karty sieciowej.

Jak sprawdzić adres mac w Windows?

W systemie Windows 7, 8, XP wystarczy:

 1. Wcisnąć Start
 2. Wyszukać i uruchomić Wiersz polecenia (w systemie Windows 8 i nowym interfejsie kafelkowym modern ui wystarczy rozpocząć pisanie słowa cmd)
 3. Wpisać polecneie:
 4. Gotowe. Wystarczy z konsoli odczytać adres fizyczny dla karty sieciowej, którą używamy (w formacie 00-00-00-00-00-00). Najczęściej wyświetla dwie karty, jedną od połączenia kablowego LAN, drugą bezprzewodową WLAN.

Jak zmienić adres mac?
Operacja jest równie prosta.

 1. Wchodzimy w Start
 2. Wybieramy Panel sterowania
 3. Przechodzimy do Sieć i i Internet
 4. Następnie wybieramy Centrum sieci i udostępniania
 5. Zmień ustawienia karty sieciowej
 6. Klikamy prawym przyciskiem myszy na karcie, której chcemy zmienić adres fizyczny i wybieramy opcje Właściwośći
 7. Wciskamy przycisk Konfiguruj
 8. Przechodzimy do zakładki Zaawansowane
 9. Wybieramy z listy opcje Network Adress, następnie podajemy wartość w polu z prawej strony nowego adresu mac. Uwaga!  Nazwa opcji network adress może odbiegać nieznacznie zależnie od posiadanej karty sieciowej i sterowników. Dla przykładu w kartach intelowskich występuje opcja Localy Administred Address. Należy również pamiętać, że adres mac wpisujemy bez dwukropków i myślników (czysty ciąg).
 10. Gotowe, zatwierdzamy przyciskiem Ok i teraz już możemy tylko ponownie sprawdzić swój adres MAC za pomocą polecenia ipconfig.
jak zmienić adres mac Windows 7
Zakładka zaawansowane konfiguracji karty sieciowej w Windows 7

Podsumowanie o zmianie MAC

Jak widzicie zmiana adresu MAC nie jest taka trudna w systemie Windows, a taka operacja może się przydać nie tylko hakerom i crackerą, ale i użytkownikom którym prywatny dostawca internetu ustawił gdzieś wyżej od Nas filtrowanie adresu mac w celu uniemożliwienia podłączenia kolejnego komputera do sieci (prywatne routery użytkowników często rozwiązują ten problem klonując adres mac oryginalnego komputera, dzięki czemu możemy się cieszyć łączem na większą ilość użytkowników bez opłat). Jeśli przeczytałeś ten wpis to być może zainteresuje Cię nasz wpis o skanowaniu sieci po ip. Zapraszamy również, aby być na bieżąco do polubienia naszego fanpage HakerEduPL TUTAJ na Facebooku.
6 thoughts to “Jak zmienić adres MAC komputera | Microsoft Windows”

 1. Witam!
  Czy pomimo zmiany adresu MAC jest mozliwosc “dojscia” do prawdziwego adresu MAC przez inne osoby?
  Pozdrawiam.

  1. Jeżeli osoba zrobiła to wcześniej niż połączyła się z siecią to raczej nie jest to możliwe, ale po adresie IP łatwo wytypować osobę.

 2. Mam dosłownie wszystko poza tym “Network adress”, jak wcześniej trafiłem na podobny poradnik to miałem chyba o model nowszą kartę sieciową i również taką samą sytuację jak tu.
  Parę info:
  System: Windows 8.1 (mógł zostać w jakiś sposób okrojony przez firmę dystrybutora)
  Karta sieciowa: Qualcomm Atheros AR956x wirless network adapter
  (Mam też problem z odpaleniem Kali z pendrive, wcześniej nie mogło wczytać(lub coś, nie pamiętam) pliku “ldlinux.c32”, to było jak wypaliłem przez “UltraISO”, a teraz przez “unetbotin” i sytuacja wygląda nieco inaczej, niby się bootuje, ale poza migającym myślnikiem nic niema… Pomógł byś jakoś, jakaś rada lub coś na maila?)

  1. Odsyłam do for poświęconych systemowi Linux. Przyczyn może być wiele. A może postaw Kali Linux na VirtualBoxie?

 3. Witam, otóż mam problem iż nie ma u mnie we właściwościach mojej karty sieciowej nie ma takiej opcji jak “Network Address”. Dodatkową informacją jest to że używam wbudowanej karty sieciowej firmy Ralink.

  1. To opcja nazywa się zapewnię inaczej. Proszę poszukać w google pod nazwą “Ralink change mac”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *