Zmiana ikony aplikacji, czyli jak zmienić ikonę pliku?

Jeden z czytelników podsunął mi pomysł na kolejny „short wpisik”. Problem dotyczy zmiany ikony plików wykonywalnych.  Nie wykorzystany wyspecjalizowanych aplikacji pseudo hakerów (do tego zawierających często niespodziankę w postaci wirusa), czas tej operacji myślę to około minuty, więc prosze nie zniechęcać się długością wpisu :).

Użyjemy zupełnie darmowego edytora zasobów Resource Hacker z portalu dobreprogramy.pl. Cała operacja jest dosyć trywialna i przeznaczona dla systemów z rodziny Microsoft Windows. Więc jak zmienić ikonę pliku lub dowolnego programu?

Jak zmienić ikonę pliku

 1. Ściągamy darmową aplikacje ResHack (w chwili obecnej wersja 3.6.0)
 2. Instalujemy program do zmiany ikonki pliku
 3. Szukamy w sieci zbioru ikon w formacie *.ico, które wykorzystamy do podmiany ikony (chyba że już posiadamy)
 4. Uruchamiamy program Resource Hacker
 5. Wchodzimy w File -> Open … i otwieramy plik wykonywalny (np: aplikacje *.exe) w którym chcemy zamienić ikonkę
 6. W lewej strony aplikacji rozwijamy menu za pomocą przycisku + o nazwie folderu Icon.
 7. Możemy znaleźć tutaj numerowane porządkowo kolejne ikonki „folderki” (1,2,3,4…), wchodząc w którąś z nich (ilość jest różna, w zależności od aplikacji) podmieniamy ikonkę na inną z naszego zbioru ściągniętych/posiadanych ikon, klikając prawy przycisk myszy i wybieramy Replace Resource…

  jak zmienić ikonę pliku - resource hacker
  Zmiana ikony pliku w ResHack…
 8. Przyciskając w pojawiającym się oknie przycisk Open file with new icon… wybieramy ikonę *.ico z naszego zbioru.
 9. Przyciskamy Replace
 10. File -> Save as i zapisujemy plik gdzieś jako nowy np: na pulpicie. Pamiętaj o rozszerzeniu pliku! „aplikacja” to nie to samo co „aplikacja.exe”. Jeśli wolimy możemy od razu przycisnąć Save i nadpisać oryginalny plik.
 11. Gotowe 😉

Podsumowanie zmiany ikony plików exe

Zmiana ikony plików takich jak *.jpeg, *.bmp i innych nie wykonywalnych nie jest możliwa. Trzeba by modyfikować rejestr systemu Microsoft Windows, aby jako domyślną ikonkę pokazywał inną niż np. pliku graficznego. Trzeba to robić u osoby u której ma być widoczna ta zmiana. Jeśli podoba Ci się nasz blog być może zainteresują Cię jeszcze inne wpisy: sposoby łamania zabezpieczeń Facebook, „odzyskanie” hasła do maila. Możesz również zajrzeć na naszego fanpage na facebooku HakerEduPl, aby być na bieżąco. Pozdrawiamy 🙂

25 thoughts to “Zmiana ikony aplikacji, czyli jak zmienić ikonę pliku?”

 1. Pojawił się problem nie działa do końca , przenoszę plik .exe do programu wyświetla się ścieżka u góry na pasku programu ale nie ma wgl tych folderów . Tak się dzieje tylko w kilku przypadkach ; o

  1. Wydaje mi się że plik może być szyfrowany w jakiś sposób lub kompresowany w celu zmniejszenia rozmiaru, np za pomocą UPX. Nie ma folderu ICON wgl? Czy ten plik jest typu .exe?

  1. Pytam bo nie wiem czy wiesz, ale da się jak utworzysz projekt w Devie na górze wybrać Projekt -> Opcje projektu -> ikona -> przeglądaj i wybrać ikonę z jaką ma się skompilować aplikacja. 🙂

 2. Hahah już nie mogę , jakie problemy teraz coś takiego …

  Zamiast to połączyć to zrobiło osobno ikona i tyle. Jak masz siłę i chęci możesz próbować dalej mi pomóc z tym ale jeśli już Ci się nie chce zrozumiem.

  1. A stwórz byle jaki projekt na pulpicie w Devie, zmień w nim ikonkę w opcjach projektu. Skompiluj i powiedz czy zmieniła się ikonka. Następnie w opcjach projektu zmień na inna ikonka, skompiluj ponownie i sprawdź czy się zmieniła… Jeżeli nie, (tak zresztą jak u mnie) to skopiuj ten plik co powstał .exe do innego folderu i zobacz co się dzieje… Wtedy nowa ikona jest dobrze widoczna. Ponownie na pulpit przenoszę, nadal źle… Chodzi o pamięć tymczasową jakąś systemu i zapamiętywania ikon. Widzimy w nowych folderach że naprawdę ikona się zmieniła (tak samo ResHackiem jak próbowałem się dzieje). Problem istnieje w odświeżaniu pulpitu/folderów mi się wydaje… Naprawdę ikona jest zmieniona jakbyś zobaczył na innym kompie wydaje mi się, zajrzyj do linku:

   http://www.fixitpc.pl/topic/19009-brak-od%C5%9Bwie%C5%BCania-ikon-na-pulpicie/

 3. Próbowałem zmienić ikonę w TotalCMD ver. 6.0.3a. Ściągnąłem ResourceHaker ver. 4.2.5. Oryginalny Totalcmd zajmuje 757kb. Owszem, w ResourceHaker ikony są widoczne i zapisałem główną ikonę ( czerw-nieb dyskietka) do pliku .ico.
  Następnie zamieniłem ikonę ( oznaczona w oryginale jako 1:2055 na TĄ SAMĄ {WCZEŚNIEJ ZAPISANĄ).
  TAK ZAPISANY PLIK TOTALCMD.EXE nie działa – komunikat „error executing program”. Podgląd pliku totalcmd.exe w ResorceHaker w ogóle NIE POKAZUJE IKON. Zmodyfikowany exe zajmuje 755 kb.
  Autorze – jakieś pomysły??? na jakim programie testowałeś zmianę ikony, że działało ???

  1. Cześć witaj! Sprawdziłem potestowałem tą najnowszą wersje programu ResHacker i stwierdzam że problem występuje z instalatorami chyba. Jeśli użyjesz pliku wykonywalnego .exe, który nie jest instalatorem to działa.

 4. Witaj! Otóż nie mam nigdzie pliku ico.
  Czy mógłbyś mi jakoś pomóc?

  Stworzyłem program w pythonie po czym przy pomocy py2exe zmieniłem rozszerzenie, chciałbym zmienić icone lecz nie ma tam ikony.

 5. Witam mam problem ponieważ wyskakuje mi tylko folder o nazwie : „Version info” i nie ma żadnego folderu icon
  Czy jest ktoś mi wstanie pomóc z tym? bardzo bym prosił

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *