Wielki test antywirusów na Androida!

Aktualny test programów ochronnych na obecny rok znajdziesz w naszym nowym wpisie antywirus Android 2016. Nagły przypływ użytkowników smartfonów w ciągu ostatnich lat, wpływa na zainteresowanie się hakerów systemami mobilnymi. Coraz więcej osób posiada telefony komórkowe z systemem android, z drugiej strony coraz więcej cyberprzestępców, pisze na nie wirusy. Malware to nie jedyne zagrożenia czekające na użytkowników nowoczesnych telefonów komórkowych.

Innymi zagrożeniami przed którymi chronią mobilne antywirusy na androida to między innymi: kradzież telefon, spam, ataki ze stron www, phishing, utrata danych itd. Wiele darmowych aplikacji gwarantujących bezpieczeństwo, zapewnia odpowiednie mechanizmy anty-malware, anty-kradzieżowe, anty-phishingowe a nawet możliwość tworzenia backupu w chmurze.

 

W teście pod uwagę był brany poziom ochrony, funkcjonalności, użyteczności, język jak i ocena w sklepie google play, posiadane moduły dodatkowe. Oto 29 przetestowanych mobilnych antywirusów na androida:

Qihoo: 360 Mobile Security 1.0, Avast: Mobile Security 2.0, Kaspersky: Mobile Security 10.4, Qihoo: 360 Mobile Safe 3.9, Bitdefender: Mobile Security Antivirus 1.2, Quick Heal: Total Security 1.01, TrustGo: Mobile Security 1.3, ESET: Mobile Security 1.1,  McAfee: Mobile Security 3.0,  Symantec: Norton Mobile Security 3.5, AVG: AntiVirus Free 3.2, Webroot: SecureAnywhere Mobile 3.3, Lookout: Security & Antivirus 8.16, MicroWorld: eScan Mobile Security 5.0, F-Secure: Mobile Security 8.1, AhnLab: V3 Mobile 2.0, Kingsoft: Mobile Security 2.3, Antiy: AVL 2.2, Trend Micro: Mobile Security 3.1, Comodo: Mobile Security 2.0, Armor for Android: Armor for Android 2.1, Tencent: Mobile Security Manager 4.1, Sophos: Mobile Security 2.5, SUVsoft: Mobile Security 1.40, Ikarus: Mobile Security 1.7, G Data: MobileSecurity 24.4, Zoner: Mobile Security 1.1, SPAMfighter: VIRUSfighter Android 2.1, AegisLab: Antivirus Premium 1.0.

Dla niecierpliwych którzy nie mają ochoty czytać całego i tak mocno skróconego testu antywirusów na androida publikuje od razu podium:

Trzy najlepsze antywiursy na mobilny system Android

Najwyżej uplasował się  Qihoo: 360 Mobile Security 1.0 z wynikiem ostatecznym 6,54, zaraz za nim Avast: Mobile Security 2.0 z wynikiem 6,33 i brązowy medal zdobył Kaspersky: Mobile Security 10.4 otrzymując 6,29 punktów. maksymalnie można było zdobyć 6,7 pkt.

Dane z których został opracowany wyniki pochodzą z The Independent IT-Security Institute: Home, AV comparatives i marketu Google Play.

Sposób oceny antywirusów na telefon

Jak ocenialiśmy? Użyliśmy średniej ważonej z odpowiednimi wagami i dodatkowymi punktami za pewne cechy tak:

 • Ochrona punktacja od 0 do 6 (ocena*waga 0,5)
 • Użyteczność od 0 do 6 (ocena*waga 0,2)
 • Ocena Google Play (ocena*waga 0,3)
 • Język (polski+0,1pkt, chiński-0,1pkt)
 • Posiadanie modułu Anty-malware (+0,2pkt)
 • Posiadanie systemu anty-kradzieżowego (geolokalizacja)  (+0,2pkt)
 • Posiadanie modułu antyspamowego  (+0,1pkt)
 • Posiadanie ochrony surfowania po stronach WWW  (+0,2pkt)
 • Posiadanie modułu Backup  (+0,1pkt)
 • Posiadanie narzędzi do audytowania systemu  (+0,1pkt)

Z tego wynika że najważniejszym kryterium (czerwone) była ochrona antywirusowa, dopiero (o mniejszej mocy) za nim ocena Google Play i ocena funkcjonalności/użyteczności (tzn. usability). Dodatkowe punkty (zielone) można było zyskać za język polski (chiński był wadą minusowaną) i posiadanie odpowiednich modułów o różnej ilości punktów. Za najważniejsze moduły uznaliśmy anty-malware, anty-kradzieżowy i ochrona surfowania po stronach WWW. Poziom ochrony był ustalany przez 4 tygodnie testową próbką 1972 najnowszych wirusów, im większa wykrywalność tym wyższa ocena skuteczności ochrony.

Dla ciekawskich tak wyglądała formuła w Excelu:

=(((C30*0,5)+(D30*0,2)+(E30*0,3))/(0,5+0,3+0,2))
 +JEŻELI(F30="pl";0,1;0)JEŻELI(F30="ch";0,2;0)
 +JEŻELI(G30="tak";0,2;0)+JEŻELI(H30="tak";0,2;0)
 +JEŻELI(I30="tak";0,1;0)+JEŻELI(J30="tak";0,2;0)
 +JEŻELI(K30="tak";0,1;0)+JEŻELI(L30="tak";0,1;0)

Najlepszy antywirus na Androida

Miejsce 1) Qihoo: 360 Mobile Security 1.0

Darmowy antywirus na androida firmy Qihoo
>> Link do pobrania Qihoo: 360 Mobile Security 1.0 w Google Play <<
Darmowy antywirus na androida, niestety nie posiada interfejsu polskiego, z ciekawszych funkcji posiada:

 • ochrona w czasie rzeczywistym 24/7
 • narzędzie do ochrony prywatności w zewnętrznych aplikacjach
 • wykrywanie, aktualizowanie i naprawnianie luk w naszym systemie i aplikacjach
 • narzędzie do oczyszczania historii przeglądarki, zbędnych aplikacji uruchomionych w tle
 • od Androida 4.0 ciekawy widget informacyjny z wieloma przydatnymi przyciskami jak GPS, auto-rotacja, wifi itd…
 • blokowanie niechcianych połączeń

Miejsce 2) Avast: Mobile Security 2.0

avast antyvirus android

Olbrzymią zaletą jest zaufana i znana marka jak i polski interfejs użytkownika. Główne ciekawe cechy to:

 • lokalizowanie telefonu na mapie
 • uruchamianie zdalnie syreny, kasowanie pamięci zdalne
 • miernik transferu danych
 • filtrowanie wiadomości SMS i połączeń
 • zapora ogniowa

>> Link do pobrania Avast: Mobile Security 2.0 w sklepie Google Play <<

Miejsce 3) Kaspersky Mobile Security

kaspersky av android

Do głównych cech programu antywirusowego Kaspersky na androida należą:

 • ostrzeganie przed złośliwymi aplikacjami
 • zdalne wymazywanie i wyszukiwanie skradzionego telefonu
 • filtrowanie sms i połączeń
 • narzędzia do ochrony prywatności

>> Link do pobrania Kaspersky Mobile Security w markecie Google Play <<

*Miejsce Specjalne) TrustGo: Antivirus & Mobile Security

TrustGo antywirus

Na wyróżnienie specjalne z naszej strony (choć program zajął 7 miejsce), zasługuje antywirus firmy TrustGo. Posiada on bardzo dużo możliwości w bezpłatnej już wersji. Poziom ochrony systemu android, przy nim stoi na wysokim poziomie.

 • bezpieczne pobieranie aplikacji dzięki modułowi Secure App Search
 • bezpieczne przeglądanie stron www
 • możliwość tworzenia kopii zapasowych
 • zdalna lokalizacja skradzionego telefonu
 • blokowanie telefonu za pomocą hasła, możliwość zrobienia zdjęcia złodziejowi po 3 nieudanych próbach podania hasła i wrzuceniu to na serwer

>> Link do pobrania TrustGo: Antivirus & Mobile Security w Google Play <<

Co jeszcze powinienem wiedziec?

Moim zdaniem wszystkie 10 pierwszych antywirusów w zestawieniu, nadaje się do ochrony naszych telefonów z androidem. Wszystkie wykazują się wysokim poziomem wykrywania zagrożeń, jak i ciekawym interfejsem użytkownika. Pamiętajmy aby wybierając aplikacje dla siebie uważać na tzn. podszywane antywiursy. Zoner: Mobile Security 1.1, SPAMfighter: VIRUSfighter Android 2.1, AegisLab: Antivirus Premium 1.0 nie mają racji bytu jeśli nie zmienią czegoś w swoim podejściu (wykrywalność).

 

Pełne zestawienie programów antywirusowych na androida:

o – ochrona, u – użyteczność, GP – ocena Google Play, J – język, AM – anty-malware, AK – anty-kradzież, AS – anty-spam, OW – ochrona www, B – tworzenie kopi zapasowej Backup, A – narzędzia audytorskie.

test antywirusów android

 • Ochrona (o) – wynik wykrywania zagrożeń od 0 do 6.
 • Użyteczność (u) – interfejs użytkownika i funkcjonalność od 0 do 6
 • Google Play (GP) – ocena z marketu Google Play (Google Market) od 0 do 5
 • Język (J) – wskazuje, czy posiada Polski język lub czy jedynym językiem jest chiński.
 • Anaty-malware (AM) – zawiera funkcje ochrony przed złośliwymi aplikacjami szpiegowskimi
 • Anty-kradzież (AK) – zawiera funkcje zdalnego sterowania/geolokalizacji w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu
 • Anty-Spam (AS) – zawiera funkcje do blokowania niechcianych połączeń, bądź filtrowania sms
 • Ochrona WWW (OW) – posiada funkcje blokowania niebezpiecznych stron WWW
 • Backup (B) – posiada funkcje tworzenia kopii zapasowych
 • Audytowanie (A) – posiada funkcje do kontroli zainstalowanych aplikacji

Podsumowanie

Antywirusy w naszym teście wykazały się różną skutecznością i funkcjonalnością. Pierwsze 10 aplikacji znajdujących się w zestawieniu, może być według nas śmiało stosowanych na naszych smartfonach z androidem jak i na tabletach, ostatnie trzy antywirusy (27, 28, 29 miejsce) należy omijać szerokim łukiem. Teraz już wiesz jaki jest najlepszy antywirus na androida! Jeżeli szukasz więcej informacji o antywirusach, warto odwiedzić również najlepsze polskie forum androidowe http://forum.android.com.pl/.

Jeżeli używasz jakiegoś antywirusa i chcesz wyrazić swoją opinię zapraszam do komentarzy pod wpisem (nie wymaga rejestracji). 🙂

Przeczytaj lub zajrzyj również:

Pozdrawiamy! 🙂

22 thoughts to “Wielki test antywirusów na Androida!”

 1. Ja mam od niedawna F-secura i przyznam, że jak dla mnie jest bardzo spoko. Zainstalowałem go dlatego, że mam tego antywirusa na kompie i spisywał się jak należy, na kom też działa sprawnie, więc póki co się go trzymam.

  1. W 2012 roku F-secure dostał nagore AV test za bardzo dobrą protekcje. Należy nie brać wyników jeżeli są drobne różnice do serca ponieważ w dzisiejszych czasach nawet darmowe rozwiązania na komputer jak Avast stoją na wysokim poziomie (wykrywalność).

   1. Darmowe rozwiązania nie są jednak dobre na dłuższą metę – Czasem zdarza się tak, że atak malware’u uderza wprost w najbardziej zaawansowane funkcje ochrony smartfona, czyli w ostatnie ogniwo. Jest to zbyt kosztowne i zbyt trudne z inżynierskiego punktu widzenia, dlatego ofiarami takich ataków często padają osoby, które korzystają z darmowych programów antywirusowych, które chronią tylko przed jednym rodzajem zagrożeń.

    1. Bardzo dziękuje Maniek za ciekawy komentarz. Akurat bezpieczeństwem systemów mobilnych się nie zajmuje, jednak zgodzę się że formy ataków na rożnego typu systemy informatyczne są coraz bardziej wyrafinowane. Wiadomo, produkt komercyjny najczęściej bije na głowę produkty darmowe.

 2. He, a ja dla jaj zainstalowałem sobie na moim HTC antywirusa Gdata i znalazł mi trojana jakiegoś, masakra, nie wiedziałem że komórki atakują, mam nadzieję że mi nie spowolni pracy systemu, na razie nie będę usuwał

  1. Atakują, mogą wysyłać za Nas wiadomości, połączenia premium (dla włamywacza korzyść), wykradać dane, loginy (np: do konta google (gmail itd)), czysto złośliwych jeszcze raczej hakerzy nie piszą. Warto używać jakiegokolwiek, chyba że znacząco obniża jakość pracy na telefonie. Polecam rozwiązania które mają funkcje anty-thieft czyli jak ukradną nam telefon można za pomocą strony www zlokalizować telefon/zdalnie wymazać dane lub włączyć alarm na maksa. Pozdrawiam Ronin!

 3. A dziś znowu Gdata mi wykrył wirusa z jakąś dziwną sygnaturą, ale to moja wina bo instaluje aplikacje które nie powinienem

 4. Antywir na telefonie coraz bardziej potrzebny. Skoro wykorzystujemy swoje telefony jak pecety to czemu nie chronić ich jak należy?? Trochę czasu upłynie zanim każdy zrozumie. Ja osobiście polecam F-Secure

  1. Mówisz o Dr.Web v.7 Anti-virus Light? Ciężko wysnuć profesjonalne opinie o produkcie z którym osobiście nie mieliśmy dużo do czynienia. The Independent IT-Security Institute nie uwzględnia go w swoich zestawieniach na styczeń, więc ciężko cokolwiek powiedzieć żeby nie było to wyssane z palca. My opuściliśmy już dawno system Android na rzecz WP. Na początku roku bardzo dobrze wypadła Avira Antivirus Security na Androidzie.

 5. Witam, z dużą przyjemnością mi się czytało ten artykuł i tak mnie zastanowił jeden komentarz. Ten na temat darmowych i płatnych produktów. Czy lepiej wybrać ESET antywirus (który jest płatny i być może przez to autorzy będą się bardziej starali nad udoskonalaniem programu) czy darmowy avast (ochrona taka jak napisał Maniek komentarz wyżej)?

  1. O ten komentarz na dole a nie u góry:) ” Jest to zbyt kosztowne i zbyt trudne z inżynierskiego punktu widzenia, dlatego ofiarami takich ataków często padają osoby, które korzystają z darmowych programów antywirusowych, które chronią tylko przed jednym rodzajem zagrożeń.”

   1. Kwestia co przeciętnemu kowalskiemu ukradnie ktoś z Chin przykładowo czy z Rosji, smsy? 😀 Ile osób korzysta z bankowości itd?

  2. Dziękujemy za komplement, próbujemy pisać wpisy o tym o co często pytają na forach internetowych a nie zaawansowanych aspektach hakerskich. Sami nie jesteśmy pro, super, hiper hakerami. Po prostu interesujemy się bezpieczeństwem systemów.

   Pytanie ciekawe. Pierwsze nad czym należy się zastanowić to kwestia zastosowania urządzenia. Warto zadać sobie pytanie, czy na pewno nasze dane w telefonie są aż tak cenne żeby płacić pieniądze za profesjonalna ochrona. Warto zdać sobie sprawę, że to tylko model biznesowy tych dwóch firm. I w ESET i w Avaście pracownicy dostają wynagrodzenie więc się starają na pewno. Często różnice wykrywalności procentowo są tak znikome, że nie ma olbrzymiej różnicy w wykrywaniu zagrożeń. Moim zdaniem płaci się za funkcjonalność dodatkową takich aplikacji typu automatyczny backup danych w chmurze, zabezpieczenia antykradzieżowe, portfel na hasła i inne. Więc wybór często należy do użytkownika czy potrzebne mu te funkcje czy nie. Zapraszam Pana na stronę AV-Test.org, tam są bieżące testy oprogramowania antywirusowego również mobilnych rozwiązań. Wykrywalność jest podobna.

   Być może jeszcze nie wszystkie firmy przykładają się w pełni do ochrony naszych urządzeń mobilnych bo zagrożeń jest jeszcze stosunkowo mało. Ale to się zmieni, sprzedaż telefonów multimedialnych i tabletów rośnie w stosunku do komputerów stacjonarnych. Wynikiem tego będzie nasilona działalność osób piszących oprogramowanie spyware. Głównym celem naszym zdaniem będą konta bankowe, bo powiedzmy sobie szczerze… zdjęcia, smsy, kontakty nie są wartościowe dla „profesjonalnych” cyberprzestępców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *