Odzyskiwanie skasowanych zdjęć ZA DARMO!

Na naszym forum padło ostatnio pytanie o odzyskiwanie skasowanych zdjęć z karty SD. Niestety profesjonalne odzyskiwanie danych czasami bywa bardzo drogie. Dlatego dzisiaj zaprezentujemy Tobie poradnik z jedną z najszybszych i najprostszych darmowych metod, która umożliwi Tobie odzyskanie skasowanych zdjęć z karty pamięci. Sposób ten wykonywałem z powodzeniem wielokrotnie zarówno z wykorzystaniem typowych kart microSD dedykowanych telefonom komórkowym, jak i zwykłych kart SD do aparatów.

Zaprezentowany poniżej program Digital Image Recovery do odzyskiwania zdjęć lub plików wideo jest zupełnie darmowy i dedykowany do systemu operacyjnego Microsoft Windows.

Aplikacja obsługuje również mniej popularne formaty nośników pamięci takie jak MultiMedia Card lub Memory Stick. Jedyne czego będziesz jeszcze potrzebował to oczywiście najzwyklejszego czytnika kart pamięci. Może być to również czytnik wbudowany w obudowę komputera lub laptopa.

Jak działa odzyskiwanie danych z karty SD

Pierwsze co musisz zrobić to przede wszystkim zaniechać używania karty pamięci, z której chcesz odzyskać skasowane zdjęcia. Odzyskiwanie danych to nie jest żadna magiczna sztuczka. Podczas zwykłego procesu usuwania plików nie są one tak naprawdę fizycznie niszczone. Modyfikowana lub wymazywana jest tylko specjalna struktura wskazująca, gdzie te pliki się znajdują fizycznie na dysku. Jest to tzn. tablica alokacji.

Tak naprawdę zazwyczaj fizyczny zapis informacji znika dopiero w procesie nadpisywania ich przez inne dane. Przykładem może być zrobienie dużej ilości nowych zdjęć. Nowe fotografie nadpiszą na karce stare… no i zazwyczaj jest już po odzyskiwaniu. Programy służące do odzyskiwania plików skanują strukturę nośnika w poszukiwaniu danych binarnych a następnie je odzyskują. Nie wykorzystują do tego wyżej przytoczonych tablic wskazujących gdzie znajdują się pliki. Miej na uwadze, że im więcej razy dane zostały nadpisane tym mniejsze są szanse na ich przywrócenie do życia.

Często również pada następujące pytanie: czy odzyskiwanie zdjęć lub danych po formacie jest możliwe? Odpowiedź brzmi tak!  Standardowe szybkie formatowanie nośnika nie nadpisuje w żaden bezpieczny sposób danych, tylko tablice alokacji. Dlatego jeśli sprzedajesz swój komputer, tablet, telefon lub sam dysk twardy, zadbaj o trwałe wymazanie swoich osobistych danych w sposób bezpieczny (o czym będzie na końcu tego poradnika).

Odzyskiwanie skasowanych zdjęć – krok po kroku

W pierwszym kroku pobierz program Digital Image Recovery. Instalacja przebiega w standardowy małpi sposób, więc nie będę jej opisywał tutaj. W kolejnym kroku włóż do swojego czytnika kart nośnik z którego chcesz odzyskać zdjęcia lub filmy. Sprawdź w mój komputer jaką literą jest on oznaczony przez system operacyjny. Teraz uruchom program Digital Image Recovery i wybierz oczywiście język Polski.

Odzyskiwanie skasowanych zdjec z telefonu lub karty microSD
Interfejs darmowego programu Digital Image Recovery do odzyskiwania zdjęć z kart pamięci

Ustawienie programu Digital Image Recovery jest bardzo proste:

 • Wskaż kartę pamięci z której chcesz odzyskiwać zdjęcia lub filmy,
 • Wybierz folder do którego zostaną przeniesione przywrócone zdjęcia,
 • Wpisz dowolny przedrostek nazwy nowo przywróconych zdjęć,
 • Wciśnij przycisk start.

Teraz wystarczy, że chwilę poczekasz na wyniki odzyskiwania zdjęć. O każdym znalezionym obrazku zostaniesz poinformowany w interfejsie aplikacji, a samo zdjęcie będzie od razu zapisywane w zdefiniowanym przez Ciebie katalogu. To wszystko. Podczas pisania tego poradnika udało mi się odzyskać z karty o pojemności 4GB, aż 734 pliki w kilka minut.

Alternatywny program do odzyskiwania danych

Jeżeli jednakpowyższy program nie dał w Twoim przypadku rady to możesz spróbować jeszcze innej darmowej aplikacji o nazwie Recuva. Warto w nim wykonać tzn. dokładne głębokie skanowanie plików na nośniku. Niestety czas takiego skanowania zazwyczaj jest bardzo długi i nie gwarantuje powodzenia. Program Recuva pozwala nie tylko na odzyskiwanie skasowanych zdjęć, ale i dowolnych plików tekstowych i binarnych.

Teraz z innej beczki. Chciałbyś ochronić się przed wścibskimi znajomymi i raz na zawsze wymazać dane z nośników różnego typu? To zapraszam Ciebie do wpisu DBAN – czyli trwałe wymazywanie danych. Zajrzyj również na naszego Facebooka #HakerEduPL i daj lajka, jeśli oczywiście chcesz być na bieżąco. To by było dzisiaj na tyle, mam nadzieje że przywróciłeś swoje upragnione fotki.

8 thoughts to “Odzyskiwanie skasowanych zdjęć ZA DARMO!”

  1. Dziękuje za komentarz KIM. Po prostu w dzisiejszych czasach trzeba pracować i nie ma za dużo czasu na pisanie obecnie. Mam nadzieje, że zmieni się to w najbliższym czasie.

   1. Popieram przedmówcę! Ta strona zainspirowała mnie so wielu rzeczy a drugie tyle pomogła.. Że wszystkich wyzwań które miałem do podjęcia w 90% odpowiedzi znajdował tutaj nawet jak były totalnie nie jasne… Tylko skłania mnie to do kombinowania testowania sprawdzania co zaowocowało doświadczeniem! Piszesz ze trzeba pracować…. Ale po co dla kogoś? Masz świetne narzędzie pracy które działa od lat, cały czas… Jest nim ta strona! A uwierz mi ze nie jeden zapłacił by za materiały premium to raz. Dwa teraz co razodniejeze robią się audyty bezpieczeństwa, z taką wiedzą i doświadczeniem mógłbyś na pewno zostać dobrze opłacanym białym kapelisznikiem 🙂

    pozdrawiam i dziękuję za każdy artykuł na tej stronie!

    1. Wybacz pisałem z tel… Możesz poprawić literówki żeby to brzmiało jakoś :), ze wszystkich , dwa… Teraz co raz modniejsze, białym kapelusznikiem…

    2. Dziękuje za komentarz H3jLife. Cieszę się, że Ciebie zainspirowałem. Tak szczerze ten blog powstał hobbistycznie podczas studiów i jestem zadowolony z pracy jaką mam. Niestety dla czytelników nie jestem typem noł lajfa i nie spędzam już za wiele czasu na komputerze poza pracą. Prędzej można mnie w ostatnich latach spotkać na siłowni, biegając lub na rowerze. Troszeczkę mnie zawstydzasz, ale nie posiadam wielkiego doświadczenia w kwestii audytów. Zawodowo jestem programistą Javy. Nie czuję się ani blogerem, ani youtuberem, ani też streemerem.

     Dziękuje za komentarz

     PS: jeśli nie czytałeś mam nadzieje że zainspiruje Cię do tego co dalej: https://www.haker.edu.pl/2016/03/14/jak-zostac-hakerem/

 1. …im więcej razy dane zostały nadpisane tym mniejsze są szanse na ich przywrócenie do życia….
  …a ponieważ już po pierwszym nadpisaniu dane są niemożliwe do odzyskania, po każdym kolejnym nadpisaniu ich odzyskanie będzie jeszcze niemozliwsze…:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *