DBAN – trwałe wymazywanie dysku

W niniejszym wpisie pokażemy jak za pomocą narzędzia DBAN (Darik’s Boot and Nuke) dokonać trwałego wymazania dysku twardego. Sposób ma na celu uniemożliwienie odzyskiwania danych przechowywanych w przeszłości na danym nośniku. Warto wiedzieć, że zwykły format nie wymazuje danych z dysku (fizycznie). Jeżeli boisz się, że osiągnięcia informatyki śledczej pomogą postronnym osobom w tym policji, prokuraturze, NSA lub wojsku dobrać się do twoich danych to ten wpis jest dla Ciebie :-).

Wymagania

W celu skorzystania z  narzędzia Darik’s Boot and Nuke wystarczy:

 • napęd CD/DVD,
 • nagrywalny dysk DVD lub CD,
 • darmowe narzędzie DBAN.

System operacyjny nie ma tutaj znaczenia, ponieważ narzędzie DBAN jest oparty na autonomicznym systemie Linux z trybem Live CD.

menu narzędzia dariks boot and nuke
Menu główne narzędzia Darik’s Boot And Nuke

Wymazywanie dysku

Uwaga! Sposób trwale i bezpowrotnie usuwa wszystkie dane z dysku (łącznie z systemem operacyjnym)!

 1. Pobierz obraz płyty Darik’s Boot and Nuke
 2. Nagraj obraz iso na płycie CD za pomocą narzędzia do nagrywania płyt Windows/Nero/ImgBurn lub dowolnego innego narzędzia z funkcją nagrywania obrazów płyt.
 3. Uruchom ponownie komputer w którym chcesz wykonać doszczędnego kasowania danych
 4. Upewnij się, że zostało ustawione bootowanie płyt CD/DVD w systemie BIOS
 5. Aplikacja sama się uruchomi (tryb Live CD)
 6. Po uruchomieniu wpisujemy jedną z dostępnych metod:
metody wymazywania DBAN
Dostępne metody narzędzia DBAN
 • dod (DoD 5220.22-M )- 7 przebiegowe nadpisywanie danych (nadpisywanie zerami, nadpisywanie jedynkami, nadpisywanie losowymi znakami). informacje o DoD 5220.22-M,
 • dodshort – szybkie 3 przebiegowe nadpisywanie danych,
 • ops2 – pełna nazwa metody to RCMP TSSIT OPS-II. Jest to  ośmio przebiegowe nadpisywanie danych,
 • gutman – tzn metoda Gutmanna. Bardzo długi czas wymazywania spowodowany jest 35 przebiegowym wymazywaniem danych,
 • prng – metoda strumienia PRNG,
 • quick erase mode – szybkie 1 przebiegowe usuwanie danych.


Najbezpieczniejszą metodą z powyższej listy jest metoda GutmannaGodną polecenia i znacznie szybsza jest metoda DoD. W tym kroku pisujemy dod lub gutmann (ewentualnie inną wybraną metodę) potwierdzając wybór przyciskiem enter.

permamentne formatowanie dysku DBAN
Postęp procesu zerowania dysku twardego

Czas zerowania dysku twardego jest zależny od parametrów komputera, wielkości i parametrów dysku i wybranej metody. Przy wymazywaniu wieloprzebiegowym i olbrzymim dysku wymazywanie może trwać nawet kilka dni.

zakończenie trwałego wymazywania danych partycji
Zakończenie pracy programu DBAN

Uwaga! Więcej opcji dostępnych jest po wciśnięciu przycisku Enter w menu głównym programu. Jest to tzn. tryb interaktywny.

Inne aplikacje do usuwania danych

Poniżej sporządziliśmy listę innych aplikacji przydatnych w permanentnym usuwaniu danych:

 • Eraser,
 • Roadkil’s Disk Wipe,
 • Active@Kill Disk,
 • File Shredder,
 • Acronis Drive Cleanser,
 • Disk Wipe,
 • Shredit for Windows,
 • Hardwipe,
 • HDDErase,
 • Freeraser.

Podsumowanie

Za pomocą zaprezentowanej metody i narzędzia DBAN trwałe wymazywanie dysku jest nieskomplikowaną czynnością. Dane wykasowane w ten sposób są trudne do odzyskania w domowych warunkach. Należy pamiętać, że w ten sposób zostają usunięte wszystkie partycje, dane a nawet system operacyjny. Chociaż zerowanie dysku twardego jest skuteczną metodą, nie gwarantuje stu procentowego bezpieczeństwa danych. Po oczyszczeniu programowym dysku, warto go zniszczyć fizycznie nowoczesnymi metodami chemicznymi (jeśli polityka przechowywania danych tego wymaga). Jeżeli czytasz ten wpis być może zainteresuje Cię również szyfrowanie dysku systemowego za pomocą programu TrueCrypt. Polecamy również wpis mówiący o sposobach włamania się na facebooka wykorzystywanych przez cyber-przestępców. Jeżeli lubisz nasz blog zlajkuj Nas na facebooku, aby być na bieżąco: #HakerEduPL :-). Pozdrawiamy :-).

8 thoughts to “DBAN – trwałe wymazywanie dysku”

 1. A czy da się przywrócić pliki, jeżeli je usunąłem przez zainstalowanie nowego Windowsa, i podczas instalacji formatowałem dysk ?

  1. Na pewno nie wszystkie. Instalując system dokonujesz nadpisania całkiem sporego obszaru dysku…pewnie jeszcze potem sterowniki, aktualizacje…może jeszcze jakieś programy…im więcej nadpiszesz, tym mniej odzyskasz.

 2. chyba raczej „postronnym osobom” a nie „postronnym osobą” 😉
  Swoją drogą Darik’s Boot and Nuke wchodzi w skład Hiren’s Boot CD, o czym warto by było wspomnieć…

  1. Dzięki, poprawione. Masz racje DBAN wchodzi w skład tego pakietu narzędzi diagnostyczno-naprawczych. Tylko że ten pakiet jest niestety nieaktualizowany od 4 lat więc posiada dosyć leciwe już niektóre wersje oprogramowania. Roczna najnowsza wersja Ultimate Boot CD też nie posiada aktualnego DBANA.

  1. Tak, wymazywanie ogranicza tylko możliwość odzyskania danych które znajdowały się na nośniku (informacji o poprzednim systemie operacyjnym, wszystkich plików użytkownika). Oczywiście musisz posiadać nośnik z systemem operacyjnym i klucz produktu w celu ponownej instalacji Windowsa. Po każdej z przedstawionych metod po prostu dostajesz dysk niczym nowy ze sklepu. Różnią się tylko skutecznością wymazywania. Im więcej przebiegów (dłuższy czas kasowania danych), tym metoda jest skuteczniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *