Jak włączyć kamerkę w laptopie za pomocą exploita PDF

Jeśli zastanawiasz się jak włączyć kamerkę w laptopie po cichu i czy zdalne podglądanie kobiet i dziewczyn jest możliwe, to dzisiaj odpowiemy na to pytanie. Oczywiście ten wstęp to w pewnym sensie sarkazm z naszej strony. Chcemy tylko zaprezentować jak w prosty sposób zły haker może stworzyć z Twojego laptopa kamerę szpiegowską wykorzystując lukę w Adobe Reader.

Do utworzenia ukrytej kamery wykorzystamy najprostszy sposób, czyli system operacyjny Kali Linux 2.0 i pakiet Metasploit Framework. Wykorzystamy do tego PDF exploit, czyli złośliwy dokument PDF z podczepionym malware. Umożliwia on zarówno nagrywanie wideo, jak i wykonywanie potajemnie zdjęć i zrzutów ekranu systemu operacyjnego, ale nie tylko… Oczywiście poradnik można również wykorzystać w stosunku do standardowych zewnętrznych urządzeń nagrywających pod port USB jak i do komputerów bez kamery (inna funkcjonalność Meterpretera np. keylogger).

Kamera szpiegowska za darmo z metaspolit

Jak włączyć kamerkę w laptopie zdalnie. Opcje w Kali Linux (webcam_stream)
Komendy webcam Meterpretera w Kali Linux 2.0, umożliwiające zdalną pracę z kamerką internetową i mikrofonem

Tak jak zwykle i wspomnieliśmy, będzie Tobie potrzebny darmowy profesjonalny system operacyjny Kali Linux i praktycznie to wszystko. Cały pakiet wymaganych narzędzi jest już zintegrowany z tym systemem operacyjnym. My jak zwykle uruchomiliśmy go w środowisku wirtualnym VirtualBoxMicrosoft Windows 8.1 OS. Penetrowany system to Windows 7 z zewnętrzną zwykłą kamerką internetową Philips SPC520NC. Jako alternatywę dla VirualBox możesz wykorzystać VMware Player, płytę DVD lub nośnik flashowy typu pendrive z nagranym obrazem systemu Kali Linux.

Podglądamy kamerkę z pomocą msfvenom

Pierwsza metoda uniwersalna która została już przedstawiona na naszym blogu to wygenerowanie złośliwego pliku, który następnie należy wysłać w dowolny sposób na komputer z którego pożądamy obrazu filmowego z kamerki internetowej. Następnie po prostu wykorzystaj komendy z powyższego zrzutu ekranu takie jak webcam_snap lub webcam_stream.

Taki plik możemy wygenerować za pomocą narzędzia msfvenom w konsoli naszego hakerskiego Linuksa. Jako że metoda ta została już przedstawiona, odsyłamy Ciebie do wpisu na ten temat.

Payload – hakerskie narzędzie msfvenom

Po wysłaniu i uruchomieniu takowego payloada, powinno zostać nawiązanie połączenie zwrotne z Twoim komputerem potocznie nazywane reverse_tcp. Teraz wystarczy, że skorzystasz z gotowych następujących poleceń meterpretera z pakietu Metasploit:

  • webcam_list – wyświetla listę dostępnych kamerek internetowych,
  • webcam_snap – robi po cichu jedno zdjęcie z kamerki,
  • webcam_stream – rozpoczyna transmisję wideo na żywo z zainfekowanego komputera,
  • webcam_chat – rozpoczyna wideo czat niczym program Skype,
  • record_mic – nagrywanie dźwięku z domyślnego mikrofonu komputera przez X sekund,
  • screenshoot – tworzy zrzut ekranu pulpitu komputera.

Teraz już wiesz jak włączyć kamerkę w komputerze za pomocą tego potężnego profesjonalnego narzędzia hakerskiego.

Wideo z kamerki z PDF exploit

Wpis nie miałby dużego sensu ponieważ większość z Was potrafi korzystać z polecenia help / man w systemie Kali Linux i wyszukać pożądane funkcje. Dlatego właśnie postanowiliśmy Tobie pokazać specjalny payload zaszyty w dokumencie PDF.Tworzenie złośliwego pliku PDF

W pierwszym kroku należy zaopatrzyć się w jakiś dokument PDF. Metaspolit posiada jeden przykładowy szablon który możemy wykorzystać. My jednak nie pójdziemy na łatwiznę i utworzymy sobie za darmo swojego pdfa. Do tego potrzebny będzie nam pakiet biurowy LibreOffice. Aby go zainstalować wpisz w terminalu Kali Linux:

Zatwierdź wszystkie pakiety klawiszem Y. Po udanej instalacji najszybciej uruchomisz swój nowy darmowy pakiet biurowy wpisując po prostu w konsoli libreoffice. Utwórz teraz dowolny dokument tekstowy i sformatuj go jak chcesz. Następnie zapisz plik za pomocą menu kontekstowego File -> Export as PDF… My zapisaliśmy plik pod nazwą zlosliwy.pdf.

Eksportowanie i generowanie pliku PDF w systemie operacyjnym Linux.
Tworzenie dokumentu PDF za pomocą darmowego oprogramowania biurowego LibreOffice w Kali Linux.

Przejdźmy teraz do podczepienia złośliwego payload.  Wykonaj po kolei następujące polecenia pamiętając o uzupełnieniu swojego adresu IP (lub zewnętrznego z przekierowaniem portów jeśli chcesz działać poza LAN) i o wprowadzeniu poprawnej ścieżki do pliku. W naszym przypadku jest to /root/zlosliwy.pdf:

Powinieneś teraz zobaczyć, że plik został pomyślnie utworzony w określonej lokalizacji. W naszym przypadku jest to ścieżka bezwzględna/root/.msf5/local/zlosliwy.pdf.

Plik wyjściowy luki adobe_pdf_embedded_exe metasploita (pdf exploit).
Pomyślnie połączony z źródłowym plikiem i ponownie wygenerowany exploit PDF za pomocą pakietu Metasploit Framework.

Teraz wystarczy, że dostarczysz w dowolny sposób ten złośliwy dokument z exploitem PDF i uruchomisz u siebie w Kali Linux lub na serwerze VPS uchwyt nasłuchujący połączenia zwrotne.

Uwaga! Zgodnie z opisem dołączonym do skryptu adobe_pdf_embedded_exe ten exploit wykorzystuje podatność w programie Adobe Reader w wersjach v8.x, v9.x. Jeśli interesują Cię inne podatne aplikacje czytaj dalej ten wpis.

Uruchomienie nasłuchiwania połączenia z zainfekowanego komputera

W celu nasłuchiwania wykonaj standardową procedurę pracy z pakietem Metasploit Framework (uzupełnij tak jak powyżej o odpowiedni adres IP):

Gotowe. Teraz po uruchomieniu pliku zlosliwy.pdf powinieneś mieć pełny dostęp do zainfekowanego komputera. Wpisz polecenie help w celu uzyskania listy wszystkich ciekawych komend.

Więcej, więcej, więcej luk w Metasploicie…

Oczywiście to tylko jeden przykładowy exploit dedykowany przeglądarce PDF Adobe Reader. Innym ciekawym godnym przetrenowania użycia jest adobe_utilprintf. Wprowadzając parametry do exploita zawsze możesz sobie je podejrzeć poleceniem show options.

Dużo więcej informacji o exploitach uzyskasz wyszukując je w bazie Metasploit Framework za pomocą polecenia search. Wpisz w msfconsole polecenie help search i przeanalizuj jego użycie.

Przykład wykorzystania komendy search w msf Kali Linux, do pozyskania zagrożeń dotyczących plików PDF.
Wyszukiwarka zintegrowanych znanych podatności w darmowej wersji pakietu Metasploit.

Pozwole sobie na jeden przykład:

Odnajdziesz tam również exploity dotyczące innych przeglądarek PDF/DOC takich jak Foxit PDF Reader, Firefox PDF.js lub Nuance PDF Reader. Oczywiście użycie i funkcjonalność ich może się troszkę różnić od przedstawionych w dzisiejszym tutorialu, więc wykorzystaj polecenie info do zgłębienia wiedzy o danym skrypcie. Przykład:

Więcej skryptów dotyczących plików i systemu Microsoft Windows znajdziesz właśnie w ścieżce exploit/windows/fileformat.

Podsumowanie o włączaniu kamerki w laptopie i lukach PDF

Jak widać sposób umożliwiający zdalne włączenie i podglądanie kamerki drugiej osoby przez Internet jest stosunkowo prosty. Wystarczy trochę samozaparcia, program VirtualBox, obraz systemu Kali Linux i kilkanaście minut wolnego czasu. Więcej o rozpoczynaniu swojej nauki znajdziesz w darmowym kursie szkoły hakerstwa.

Wiele osób zadaje pytanie, czy te metody działają tylko w sieciach wewnętrznych LAN. Odpowiedź jest prosta – działają również poza nią, jednak trzeba posiadać publiczny zewnętrzny adres IP i przekierować porty na routerze. Alternatywą jest serwer VPS lub dostęp do jakiegoś serwera z Linuksem po protokole SSH (konto shellowe). To by było dzisiaj na tyle, zapraszamy Ciebie na naszego Facebooka #HakerEduPL, jeśli oczywiście chcesz być na bieżąco z wpisami na blogu.

Pozdrawiamy! ;-)


3 myśli na temat “Jak włączyć kamerkę w laptopie za pomocą exploita PDF

  1. Hi,
    as I were reading this … You are explaning that you can open local usb camera sessions over pdf exploit opened in firefox or IEBrowser whic are opening PDF’s inside browser ?

  2. ok. fajnie że opisujesz jak można się włamać itd. Może teraz czas na serię artykułów pt:” jak znaleźć”: reverse_tcp, mitm, mitb itp. Jak zablokować zdalny dostęp – nie mówię tu o wyłączeniu usług zdalnego dostępu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *