Lekcja 3: Komendy Linux i podstawy systemu

Komendy Linux czas start! W poprzedniej lekcji testowaliśmy połączenie systemu Kali Linux i Windows XP, za pomocą polecenia ping. Dzisiaj poznamy podstawowe komendy Linux. Czym są polecenia Linuksa? Tak naprawdę, są to zwykłe programy Linux gdzieś zaszyte w katalogach systemu operacyjnego. Do działania najczęściej potrzebują dodatkowych danych. Dla przykładu program do otwierania plików tekstowych wymagać może informacji, gdzie ten plik tekstowy się znajduje na dysku. Innym przykładem może być program do pakowania plików i katalogów w systemie Linux podobny do 7Zipa lub Winrara. Co taki program może chcieć od Nas? Może wymagać określenia od Nas, czy chcemy spakować czy wypakować plik, czy ma z kompresować i oczywiście poprosi Nas również o ścieżke do pliku na którym checemy pracować. Te magiczne dane, które podajemy dodatkowo w poleceniu (prócz nazwy programu) nazywane są argumentami (lub opcjami). Do dzisiejszej lekcji również dołączony jest film szkoleniowy wideo 🙂

Komendy Linux

W dzisiejszej lekcji przedstawimy tylko podstawowe komendy Linux. Nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę więc wybraliśmy dla Was tylko tych kilka najważniejszych na początek. Jeżeli poczujesz już sam jak to wszystko działa, bez problemu znajdziesz wiele poleceń sam w internecie i nauczysz się ich obsługi choćby z manuala, który poznasz w dołączonym filmie wideo do naszego szkolenia darmowej szkoły hakerów.

Budowa polecenia Linux

komendy linux - grep
Skrócona instrukcja użycia polecejnia grep. W nawiasach kwadratowych najczęściej podaje się argumenty opcjonalne.

Warto zwrócić uwagę na powyższy zrzut ekranu wykonany w systemie Back Track. Przedstawia on część podręcznika do polecenia grep (man grep). Co tutaj ciekawego zaznaczyliśmy? Taką małą ściągawkę streszczającą użycia programu grep. Warto uświadomić sobie, że najczęściej w nawiasach kwadratowych podaje się argumenty opcjonalne, które nie są wymagane do działania danego polecenia. Mogą one co najwyżej modyfikować działanie danej komendy.

Jeżeli tego na razie jeszcze nie rozumiesz, wszystko rozjaśni się po obejrzeniu dołączonego dzisiaj filmu szkoleniowego audytowania systemów informatycznych. Jak pewnie się domyśliłeś dzisiejszym filmem jest taki mały kurs Linux, wprowadzający Cię w tajniki używania terminala (konsoli w tym systemie). Podstawowe komendy Linux nie będą już dla Ciebie problemem. :-).

Wideo poradnik

Krótki film szkoleniowy z komend systemu Linux:

>> Pobierz film lekcja 3 szkoła hakerów <<

Pozostałe filmy znajdziesz w naszym dziale wideo / download.

Ściągawka użytych poleceń w dzisiejszej lekcji

Poniżej znajduje się szybka ściągawka większości omówionych poleceń linux w naszym wideo szkoleniowych (bez parametrów dodatkowych). Pamiętaj o skrócie klawiszowym Tab i strzałkach :-)!

# komendy linux
ls # listuj katalogi
pwd # wskaż bieżący katalog roboczy
cd # przejdź do katalogu
history # historia poleceń
cp # kopiuj 
mv # przenieś
rm # usuń
mkdir # stwórz folder
rmdir # usuń folder
nano # edytor tekstowy
apt-get # aplikacja Debianowa do zarządzania pakietami (np. instalator)
wget # pobieranie plików z internetu
lynx # przeglądarka www tekstowa
sudo # jednorazowe zwiększanie swoich uprawnień (do roota)
ifconfig # konfiguracja interfejsów sieciowych (MAC/IP/ITD)
man # podręcznik użytkownika (manual)
apropos # podpowiedź dotycząca wpisanego słowa i dotycząca poleceń linuksa z nim związanych
clear # czyści ekran
| # potok (pipe)
grep # przetwarzanie plików, tekstów, potoków...
less # umożliwia czytanie długich wyników na ekranie
more # polecneie podobne do less
~ # wskaźnik na katalog domowy
.. # wskaźnik przejście wyżej
>> # strumień
<< # strumień
cat # wyświetl wskazany plik

Wiele bardziej zaawansowanych poleceń linuksa znajdziesz na stronie linuxguide.it.

 Proponowane ćwiczenia do lekcji Komendy Linux

 1.  Utwórz za pomocą terminala (konsoli) Linux katalog o nazwie haker.edu.pl a następnie utwórz kolejny katalog o nazwie Haker.edu.pl. Dodatkowo utwórz w nich pliki tekstowe z dowolną zawartością za pomocą edytora nano.
 2. Utwórz w katalogu /home/ za pomocą polecenia echo (przykład: echo „Czesc”) plik tekstowy z zawartością Siema. (podpowiedź: strumienie).
 3. Wylistuj pliki w lokalizacji w której utworzyłeś katalogi z ćwiczenia pierwszego.
 4. Odpowiedz sobie na pytanie, czy system Linux bierze pod uwagę wielkość liter (czy rozróżnia małe litery od dużych w swoim systemie plików).
 5. Sprawdź, czy w systemach Windows (dowolny) da się utworzyć katalog o takiej samej nazwie z różną wielkością liter.
 6. Pytanie logiczne (chcesz być kiedyś programistą nie? 🙂): Czy w obu przypadkach da się utworzyć maksymalnie identyczną ilość plików/katalogów,  jeżeli hipotetycznie przyjmiemy że zarówno system Linux jak i Windows może  posiadać pliki i katalogi o MAKSYMALNEJ długości do 256 znaków (nazwy pliku).

Następna lekcja nr 4 naszej szkoły hakerów

W końcu nadszedł czas na pierwszy audyt bezpieczeństwa. W lekcji czwartej szkoły hakerów poznasz narzędzie NMAP, które służy do wykrywania aplikacji działających w atakowanym systemie informatycznym. Takie informacje mogą przydać się Tobie w analizie zabezpieczeń komputera celu.

Lekcja 4: Skaner portów NMAP

Podsumowanie

Mam nadzieje, że dzisiejsze podstawy systemu Linux Cię nie przytłoczyły. Specjalnie wybraliśmy tylko najważniejsze polecenia używane w tym systemie operacyjnym. Warto w swoim zakresie pogrzebać z ciekawości w sieci w poszukiwaniu innych ciekawych komend.

Jeśli podobał Ci się nasz blog, wpis lub cały ten kurs, prosimy o lajka tutaj lub na naszym fanpage. Możesz również udostępnić odnośnik do Nas gdzieś w sieci lub na swojej tablicy, to Nas motywuje do dalszej pracy :-). Jeśli czytasz ten wpis o Linuksie być może zainteresuje Cię zupełnie inny dotyczący jaki system linux jest najlepszy dla hakerów. Pozdrawiamy :-)!

12 thoughts to “Lekcja 3: Komendy Linux i podstawy systemu”

 1. w 11:07 jest błędna informacja o poleceniu sudo

  Nie będąc rootem, po wpisaniu #sudo komenda jesteśmy proszeni o podanie hasła SWOJEGO konta/użytkownika, a nie hasła administratora (rozumiem, że Administrator = root)
  Wcześniej root musi dodać nasze konto/grupę do pliku /etc/sudoers

  1. Tak wiem, źle się wysłowiłem. Nie przygotowujemy się za bardzo do filmów i kręcimy na spontanie. W tym chyba pierwszy raz chociaż wypisaliśmy sobie na kartce polecenia naszym zdaniem przydatne do zrozumienia kolejnych filmów. Wstawmy dla czytających dla jasności kawałek manuala z dokumentacji Gentoo:

   Nadawanie uprawnień

   Pakiet app-admin/sudo pozwala administratorowi systemu nadać zwykłym użytkownikom uprawnienia do uruchamiania programów, do których normalnie nie mieliby dostępu. W odróżnieniu od ustawiania bitu setuid na tych programach w celu umożliwienia uruchomienia ich z uprawnieniami administratora, sudo pozwala precyzyjnie określić kto może wykonać daną komendę i kiedy.

   Dziękujemy za czujność Tomku! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *