Lekcja 2: Testujemy połączenie sieciowe

Dzisiejsza krótka lekcja powstała zupełnie przez przypadek i będzie dotyczyć prostego testowania połączenia wirtualnych systemów za pomocą polecenia ping. Dowiesz się również jak sprawdzić adres IP, zarówno w systemie Linux jak i Windows. Pierwotnie ta lekcja miała być częścią poprzedniej, dotyczącej przygotowania środowiska hakerskiego. Jedyne co dzisiaj jest Tobie potrzebne to dwa systemy wirtualne. W naszym przypadku będzie to oczywiście Kali Linux zainstalowany w VMware i Windows XP zainstalowany w VirtualBox. Oczywiście program do maszyn wirtualnych, który wybraliśmy jest dowolnością.

Jak sprawdzić połączenie sieciowe w VMware i VirtualBox

Zanim rozpoczniesz tą lekcje upewnij się, że zarówno w VMware jak i VirtualBox ustawiłeś mostkowaną (bridged) kartę sieciową, umożliwiając dostęp wirtualnym maszyną do sieci naszego komputera.

Bridget: Connected directly to the physical network - lan w vmware
Mostkowana karta sieciowa w VMware player (Settings -> Hardware -> Network -> Bridget: Connected directly to the physical network)
Ustawienie połączenia mostkowego w VMWare Player
Network -> Attached to: Bridget Adapter – virtualbox lan” class /> Mostkowana karta sieciowa w VirtualBox (Settings -> Network -> Attached to: Bridget Adapter)

Następnie, aby sprawdzić czy oba wirtualne komputery się widzą, należy zarówno w Kali Linux jak i Windows ustalić ich lokalne IP. Następnie wykonajmy ping i sprawdźmy czy oba komputery sobie odpowiadają.

1. W systemie Windows sprawdź lokalne IP za pomocą polecenia ipconfig, w systemie Linux za pomocą ifconfig
  2. W obu systemach wykonaj wzajemnie polecenie ping IP.
  3. Gotowe, jeśli widzisz u siebie odpowiedź to komunikacja przebiega prawidłowo. Pamiętaj o firewallu!

Podsumowując: Najprościej mówiąc polecenie PING służy do diagnozowania połączeń między urządzeniami i występujących opóźnień między nimi (stąd mówi się o wysokich pingach, czyli pakiety które są wysyłane przebywają drogę w stosunkowo długim czasie) . Wszystko oczywiście zależy od budowy i obciążenia sieci komputerowej.

Wideo poradnik

Krótki film szkoleniowy:

>> Pobierz film lekcja 2 szkoła hakerów <<

Pozostałe filmy znajdziesz w naszym dziale wideo / download.

Proponowane ćwiczenia do lekcji

1. Poszukaj i poczytaj pokrótce o : Ping of death
  2. Spróbuj uzyskać adres IP serwera strony internetowej WWW pingując ją (bez przedrostka www czyli „google.pl” a nie „www.google.pl”).
  3. Sprawdź co się stanie, jeśli wpiszesz uzyskany adres IP strony internetowej w swojej przeglądarce.
  4. Zastanów się dlaczego tak się dzieje, że wpisując adres internetowy tak naprawdę odwiedzamy stronę znajdującą się na jakimś komputerze/serwerze pod danym IP. (POCZYTAJ O DNS)
  5. Spróbuj użyć w systemie Linux w stosunku do kilku stron internetowych polecenia
    host nazwa_strony_www

i spróbuj zastanowić się nad wynikami (dlaczego niektóre strony mają kilka IP inne tylko jedno)

Następna lekcja nr 3 naszej szkoły hakerów

Kolejna lekcja będzie dla Ciebie kluczowa. Poznasz podstawową budowę i obsługę darmowego systemu operacyjnego dla profesjonalnych hakerów Kali Linux.

Lekcja 3: Komendy Linux i podstawy systemu

Podsumowanie

To już drugi wpis z serii jak zostać hakerem. Teraz już wiesz jak sprawdzić poprawność połączenia między urządzeniami sieciowymi. Po wykonaniu pracy domowej, uzyskujesz trochę więcej fajnej i przystępnej wiedzy w postaci eksperymentów. 🙂 Mam nadzieje że Ci się podoba.

Jeżeli chcesz być na bieżąco to zapraszamy na naszego fanpage na fejsie HakerEduPL. Jeżeli to czytasz być może zainteresuje Cię inny wpis o tym jak wywalić komuś internet. Pozdrawiamy :-)!

25 thoughts to “Lekcja 2: Testujemy połączenie sieciowe”

1. A spróbuj wyłączyć firewall na windowsie (zapora windows) jeśli doczytałeś w naszych wpisach dotyczących tego kursu.

1. Witam!
    Robię ping linuxen system win xp, a na odwrót nie przechodzi ping.
    Sprawdzałem ping win XP strony www, da się je pingować.
    Jaka może być przyczyna.
    Bardzo interesujący kurs.
    Polecam
    Paskal

2. Witam
    Mam jeden problem mianowicie gdy chcę odpalić Kali Linux’a przez Vmware to wyskakuje mi błąd że nie jest obsługiwany 'debian8′ i co zrobić żeby windows 10 który posiadam go obsługiwał.

3. Po pierwszym wpisaniu ifconfig mam cis takiego :
    root@kali:~# ifconfig
    eth0: flags=4163 mtu 1500
    ether 00:0c:29:4f:f3:59 txqueuelen 1000 (Ethernet)
    RX packets 16 bytes 1633 (1.5 KiB)
    RX errors 0 dropped 0 overruns 0 frame 0
    TX packets 157 bytes 27294 (26.6 KiB)
    TX errors 0 dropped 0 overruns 0 carrier 0 collisions 0
    device interrupt 19 base 0x2024

lo: flags=73 mtu 65536
    inet 127.0.0.1 netmask 255.0.0.0
    inet6 ::1 prefixlen 128 scopeid 0x10
    loop txqueuelen 0 (Local Loopback)
    RX packets 20 bytes 1200 (1.1 KiB)
    RX errors 0 dropped 0 overruns 0 frame 0
    TX packets 20 bytes 1200 (1.1 KiB)
    TX errors 0 dropped 0 overruns 0 carrier 0 collisions 0
    A po drugim jeszcze czasami zachodzi zmiana w pierwszej czesci ale i tak nie moge zdobyc tego inet

1. Nie przyznany został Ci adres IP (pewnie w Kalim nie masz też Internetu). W ustawieniach maszyny skonfigurowałeś połączenie mostkowe?

2. Juz działa pobrałem od nowa kaliego i jest ok tylko dalej nie zainstalowałem Windowsa nie umiem próbuje z iso ale nie wiem jak zdobyć kod produktu .I cały dzień kombinuje ale chyba ułomność jakaś we mnie się rozwija .

1. Tak, jak poszukasz w sieci to nawet dowiesz się jak zrobić z niego obraz nadający się do uruchomienia w wirtualnym środowisku VirtualBox np: clonezilla.