Darmowy VPN client pod Windowsa – od Avasta

W dzisiejszym short wpisie postaramy odpowiedzieć na pytanie, zadane w pewnej wiadomości pochodzącej od użytkownika. Streszczając jej treść, pytanie dotyczyło sposobów zabezpieczenia się przed podsłuchem (sniffing) w otwartych, niepewnych sieciach WiFi (McDonald’se, hotele, inne otwarte hotspoty). Jednym z rozwiązań tego problemu zaproponowanym przez Nas, jest użycie klienta VPN (Virtual Private Network, VPN client) w tych niebezpiecznych sieciach. W uproszczeniu mówiąc, tunel VPN jest połączeniem odległych maszyn, tylko za pomocą logicznych struktur wykorzystując do tego celu sieć Internet. Najważniejszy jest fakt, że najczęściej takie wirtualne połączenia sieciowe są szyfrowane, co rozwiązuje przedstawiony problem. Jak to działa? My łączymy się w sposób bezpieczny z inną maszyną i za pomocą jej łącza korzystam z Internetu (oczywiście zakładamy, że jej łącze też jest bezpieczne). Logiczną rzeczą jest, że podczas tej operacji zmienia nam się nasze IP – zapewniamy sobie anonimowość i prywatność.

Darmowy klient VPN

Tak jak pisaliśmy na początku jest to short wpis, możesz go traktować bardziej jako ciekawostkę a nie kompletną poradę. W ostatnim czasie zauważyliśmy, że w darmowej odsłonie programu antywirusowego AVAST Free Antivirus zostało dodane ciekawe narzędzie o nazwie SecureLine.

darmowy vpn client secureline od avasta
Darmowy VPN client dołączony do programu Avast, konfiguracja wymaga przyciśnięcia tylko jednego przycisku Połącz

Sami autorzy Avasta SecureLine przedstawiają to narzędzie następująco:

Bezpieczna linia SecureLine to usługa bezpiecznej sieci VPN, która zabezpiecza połączenie internetowe i zapewnia anonimowość połączenia z Internetem.

Niestety jest jedna zauważalna wada tego rozwiązania. W darmowej wersji dołączonej do Avasta dostajemy przepustowość rzędu 500MB. Do prostych zadań, wykonywanych od czasu do czasu ten VPN client powinien jednak nam w zupełności wystarczyć.


Zalety rozwiązania SecureLine:

 • pełna integracja z programem antywirusowym
 • łatwość obsługi (obsługa za pomocą jednego przycisku)
 • genialna szybkość połączenia
 • wieloplanowość (klient VPN dostępny na Androida, iOS i PC)

Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że są na rynku dostępne od dawna takie rozwiązania (zresztą również darmowe) jak CyberGhost VPN (tak, znamy sprawę o kontroli tego narzędzia przez niemiecki rząd :-)). Niestety często nie oferują tak wysokiej wydajności jak obecnie SecureLine.

Podsumowanie wpisu o VPN client

Dzisiejszy wpis traktujcie bardziej jako ciekawostkę. Całkiem fajnie, że Avast w ostatnich aktualizacjach dodał to narzędzie VPN za darmo. SecureLine dostępne jest również na platformy mobilne. Oczywiście nie tylko tego typu gotowe programy (client VPN) mogą nam pomóc. Zawsze możemy skonfigurować i postawić własny serwer VPN w domu, aby następnie u znajomych korzystać pośrednio z własnego domowego Internetu. Może zainteresują Cię jeszcze inne nasze wpisy: jak zmienić IP za darmo, jak zmienić adres MAC komoputera. Jeśli podobają Ci się nasze wpisy zapraszamy również do zlajkowania naszego fanpage na fejsie, aby być na bieżąco.

10 thoughts to “Darmowy VPN client pod Windowsa – od Avasta”

   1. Są chyba poradniki w sieci i na YouTube na ten temat dedykowane dla innych systemów operacyjnych. Mi ciężko powiedzieć z czym masz problem, bo nie mam Windows 10. 🙂

 1. Hej. Na początku chciałbym pogratulować Ci bloga. Trafiłem tu przypadkiem, a teraz nie mogę się oderwać. Mam do Ciebie pytanie, mianowicie: czy nie nagrałbyś filmu edukacyjnego o Session Hijackingu? Najlepiej na przykładzie facebooka, bo strasznie mnie to interesuje. Naoglądałem się masy filmów (po angielsku), ale nie ma to jak Ci ktoś tłumaczy w ojczystym języku, c’nie? Oczywiście chodzi mi tylko o naukę tej umiejętności, a nie na popełnianiu przestępstw. 😉

  1. Być może za jakiś czas się pojawi, już od dłuższeeeego czasu myśleliśmy o SH i MITM, teraz fejst jest https więc sslstrip lub inaczej trzeba kombinować.

 2. CyberGhost VPN (tak, znamy sprawę o kontroli tego narzędzia przez niemiecki rząd

  Mozecie to rozwinac albo dac link do zrodla, bede wdzieczny

  1. Program pochodzi z Niemiec, a tam inwigilacyjne prawa są większe… Oczywiście jak nie będziemy grozić wysadzeniem czegoś w powietrze nic nam nie grozi 🙂

 3. Podobno w niektórych darnowych vpn’ach może być tak, że inne urządzenia łączą się z ip w moim urządzeniu i z niego łączą się ze stronami czy grami. Czy to prawda ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *