Kali Linux polish man – spolszczamy system!

W dzisiejszym wpisie pokaże jak spolonizować system operacyjny Kali Linux lub Debian z środowiskiem graficznym GNOME. Dodatkowo dzisiejsza porada zawiera informacje jak zainstalować polską dokumentacje HOWTO, wraz z polskimi podręcznikami man. O ile pierwszy problem nie powinien dla nikogo stanowić zagawostki, bo można to wyklinać w ustawieniach… to dwa kolejne wymagają jednak kilku dodatkowych drobnych kroków. Dla niezorientowanych dodam, że polecenie man w systemie Linux i uniksopodobnych służy do przeglądania podręczników użytkownika. Za jego pomocą bardzo szybko możemy sprawdzić do czego służy dana aplikacja i jaką dodatkową funkcjonalność udostępnia (parametry opcjonalne). Jest to też idealna darmowa kopalnia wiedzy dla początkujących hakerów i przyszłych administratorów systemu Linux.

Polski język w Kali Linux

Zależenie od posiadanej wersji systemu, preferencje językowe można skonfigurować bez używania poleceń naszej ukochanej, domyślnie czarnej konsoli :-).

W celu zmiany języka w systemie Kali Linux w wersji 1.x.x wystarczy przejść w górnym menu do Applications -> System Tools -> Preferences -> System Settings. W nowo otwartym panelu sterowania naszego systemu wystarczy wybrać teraz opcje Region and Language i tam za pomocą przycisku z plusem ustawić nasz rodzimy język (Polish). Należy pamiętać że zmiany będą trwałe tylko wtedy, gdy system jest zainstalowany na naszym komputerze lub w wirtualnej maszynie.

kali linux język polski
Zmiana języka w ustawieniach systemu Kali Linux w wersji 1.

W najnowszej odsłonie Kali Linux 2.0 wystarczy na lewym przyborniku systemu wcisnąć przycisk znajdujący się na dole o nazwie Show Applications i wpisać Region & Language. Za pomocą tej aplikacji w identyczny sposób jak poprzednio zmienimy język systemu na Polski. Cała operacja może wymagać ponownego uruchomienia systemu.

Polonizacja instrukcji podręcznika man

Za pomocą poniższej instrukcji doinstalujesz dodatkowe podręczniki w naszym rodzimym języku. Porada powinna również działać pod innymi Linuksami. Mam tutaj głównie na myśli Debiana.

Plik locale.gen

W pierwszym kroku otwórz swoim ulubionym edytorem tekstowym plik locale.gen. Najszybciej to zrobisz następującym poleceniem w swojej konsoli:

gedit /etc/locale.gen

Następnie znajdź i odkomentuj linijkę z polskim językiem tak jak na poniższym listingu:

# pl_PL ISO-8859-2
pl_PL.UTF-8 UTF-8
# ps AF UTF-8

Zapisz plik i zamknij edytor tekstowy gedit. Następnie w konsoli wydaj polecenie:

locale-gen

Upewnij się oczywiście, czy aplikacja zwróciła informacje o wygenerowaniu również polskiego języka, który oczywiście przed chwilą odkomentowaliśmy w pliku konfiguracji programu locale-gen.

Pakiety podręcznika manpages-pl

Zainstaluj pliki HOWTO i polskie tłumaczenie instrukcji podręcznika man w wersji dla użytkowników i deweloperów. Zrobisz to wydając po kolei następujące polecenia:

sudo apt-get install doc-linux-pl
sudo apt-get install manpages-pl
sudo apt-get install manpages-pl-dev

Teraz wystarczy w konsoli za pomocą dwóch poleceń ustawić wcześniej odkomentowany i wygenerowany podręcznik dla języka Polskiego:

export LC_ALL="pl_PL.utf8"
export LANG="pl_PL.utf8"

I cieszyć się z polskiego podręcznika man. W celu sprawdzenia czy Twoje operacje się powiodły, sprawdź podręcznik użytkownika za pomocą polecenia man ls, man nmap, man pwd itd.

man nmap i instrukcja po polsku
Nasz polski przetłumaczony podręcznik do programu nmap

W samym podręczniku możesz poruszać się za pomocą strzałek klawiatury komputerowej, natomiast wyjść z niego klawiszem q. Oczywiście nie wszystkie aplikacje na Linuksa posiadają swój podręcznik w języku Polskim.

To dzisiaj na tyle o konfiguracji systemu operacyjnego pentestera pod siebie. Mam nadzieje, że teraz na pewno dużo chętniej sięgniesz do tych darmowych i świetnych materiałów prosto z konsoli. Jeśli interesuje Cię ten system operacyjny i jesteś na naszym blogu pierwszy raz to zapraszam Cię do naszej sześcioczęściowej darmowej szkoły hakerów. Do tego cyklu udostępnione są również filmy szkolenie do pobrania za darmo. Jeśli chcesz być na bieżąco zaglądaj czasem na naszego fanpage na fejsie #HakerEduPL i Twittera. To wszystko, cześć! 😉

8 thoughts to “Kali Linux polish man – spolszczamy system!”

  1. Miałem ogromny problem z instalacja doc-linux-pl. Mimo poprawnych repo, dopiero instalacja pliku .deb pozwolila na instalacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *