Prosty licznik pobrań w PHP

Kolejnym już wpisem gościnnym poruszymy temat licznika pobrań w PHP. W prosty sposób możemy zintegrować poniższy skrypt z naszym poradnikiem jak włamać się na FB (w celach statystyczno-phishingowych)). Przeglądając stare serwery ftp znalazłem bardzo prosty licznik pobrań działający na plikach tekstowych. Napisałem go (i działał do tej pory bez zarzutów) dokładnie 4 lata temu (cóż za zbieg okoliczności!). Może się komuś przyda 🙂 . Minusem tego skryptu php (a może dla niektórych plusem) jest, że zlicza każde pobranie/uruchomienie skryptu… Aby zliczać zupełnie indywidualne pobrania należałoby najlepiej za pomocą baz danych identyfikować użytkowników po IP i wartości boolowskiej czy pobrał czy nie, jednak czy jest sens prowadzenia statystyk indywidualnych pobrań? A więc jak napisać licznik pobrań w PHP?

Prosty licznik w PHP

Plik pobierz.php:

<?php
$plik = "down.txt";

if (!file_exists($plik))  {
$file=fopen($plik, "w");
fwrite($file, 0);
}

$file=fopen($plik, "r");
flock($file, 1);
$ile=fread($file, 10);
flock($file, 3);
$ile++;
fclose($file);
$file=fopen($plik, "w");
flock($file, 2);
fwrite($file, $ile);
flock($file, 3);
fclose($file);
header("Location: download/plik.exe"); 

?>

 Objaśnienie skryptu zliczającego pobrania pliku

Skrypt pobrań sprawdza czy istnieje plik down.txt, jeżeli nie istnieje to go tworzy i zapisuje w nim 0 (zero). Następnie otwiera ten plik tylko do odczytu i wczytuje do zmiennej $ile zawartość, zwiększa ją o jeden postinkrementacją. Otwiera następnie plik tylko do zapisu i zapisuje zwiększoną wartość zmiennej $ile w tym pliku. Następnie za pomocą nagłówków (header) przeglądarki przekierowuje do folderu download i oczywiście pliku plik.exe. Wystarczy teraz tylko umieścić w folderze download plik.exe i na swojej stronie stworzyć link za pomocą czystego html do skryptu licz.php. Aby sprawdzić ile razy pobraliśmy plik wystarczy otworzyć ręcznie down.txt, możemy oczywiście napisać sobie nawet na podstawie powyższego kodu skrypcik wyświetlający zawartość tego licznika php, ale to nie jest temat na dzisiaj. Teraz już wiesz jak napisać prosty licznik pobrań w PHP.

Może zainteresuje Cię również:

Pozdrawiamy! 🙂

8 thoughts to “Prosty licznik pobrań w PHP”

  1. Doskonałe i przydatne bardzo, a wyjaśnione tak, że nawet ja rozumiem o co chodzi 🙂 Cieszę się, że tu trafiłem. Dzięki wielkie!

  2. Cześć, dziękuję za bardzo pomocny plik PHP.
    Czy mogę prosić o krótkie info jak wyświetlić zliczaną i zapisywaną w pliku down.txt ilość pobrań bo chciałbym mieć wyświetloną na stornie ilość pobrań tego pliku obok linka do licz.php

  3. Cześć, dziękuję za pomocny plik licz.php.
    Czy mogę prosić o info jak na stronie wyświetlić zawartość pliku down.txt w ktorym zlicza się ilość pobrań pliku plik.exe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *